İTÜ’de “Witwiser” mağduriyeti büyüyor (4): “İnternetin kesilmesi mezun olmanızı engelleyebilir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ekonomi Bölümü öğrencisi Zeynep Kurtpınar ve Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ebru Korel, final sınavları döneminde “Witwiser” uygulaması nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti Medyascope’a anlattı.

Birinci sınıf öğrencisi Zeynep Kurtpınar, Witwiser uygulamasıyla matematik dersinin final sınavına girdi. Ancak sınav sırasında Kurtpınar’ın interneti kesildi ve Witwiser uygulaması, Kurtpınar’ı sınavdan attı. Birinci sınıf öğrencisi Ebru Korel, arkadaşı Zeynep Kurtpınar’ın başına gelen mağduriyete şahit oldu. Korel’e, Witwiser aracılığıyla sınava girmenin kendisi için ne ifade ettiğini sorduğumuzda, “İnternetin kesilmesi mezun olmanızı engelleyebilir” dedi.

İTÜ havuz dersi sınavlarını “Witwiser” isimli bir tarayıcı eklentisiyle yapacağını duyurmuştu. Bu eklenti, bilgisayardaki çoğu bilgiye ulaşırken, sınav haricinde yapılacak olan herhangi bir işlemde, öğrenciyi sınavdan atabiliyor. 

Medyascope, Witwiser uygulaması nedeniyle mağdur olan öğrenciler ile konuşmuş, Witwiser uygulamasının detaylarını araştırmıştı.

Witwiser nedir?

Witwiser uygulaması bilgisayara kurulduğunda bazı izinler istiyor. Bunlar kamera, ses kaydı, internet trafiği kaydı ve mouse kaydı olmak üzere kişinin bilgisayar başında yaptığı tüm hareketleri kapsıyor. Uygulama, aldığı kayıtlar dışında, bilgisayardaki “tanımlayamadığı” etkinliklerden kaynaklı olarak da öğrencileri sistem dışına atabiliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus