Tüketiciden al haberi: Güven geriliyor, maddi durumun iyileşmesi beklentisi azalıyor, işsizlik kaygısı artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Tüketici Güven Endeksi”nin Mayıs 2019 sonuçlarını açıkladı. Buna göre tüketicinin güveni, mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 13 oranında azaldı; nisan ayında 63,5 olan endeks mayıs ayında 55,3 oldu.

Endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor. Endeksin alt verilerinde ise durum şöyle:

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 73,9

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi nisan ayında 82,2 iken, mayıs ayında yüzde 10,1 oranında azalarak 73,9 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 70,1

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi nisan ayında 82,4 iken, mayıs ayında yüzde 14,9 oranında azalarak 70,1 oldu.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi 56,3

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi nisan ayında 63,5 iken mayıs ayında yüzde 11,3 oranında azalarak 56,3 oldu.

Tasarruf etme ihtimali endeksi 20,8

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi nisan ayında 26 iken, mayıs ayında yüzde 20,3 oranında azalarak 20,8’e geriledi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar