Mayıs 2019’da inşaat sektöründe güven endeksi 49,8’e geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, mayıs ayında hizmet, inşaat ve perakende ticaret sektörlerinde güven endeksleri düştü.

TÜİK’e göre mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi 83,1’den 79,4’e geriledi. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 4,8, yüzde 3,7 ve yüzde 4,7 azalarak 75,1, 73,2 ve 90 oldu.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi 89,9

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi ise mayıs ayında yüzde 0,7 oranında azalarak 89,9 oldu. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 3,7 ve yüzde 0,3 azalarak 73,3 ve 87,6 değerlerini aldı. Mevcut mal stok seviyesi endeksi ise yüzde 1,1 artarak 109 oldu.

Grafik: TÜİK

İnşaat sektörü güven endeksi 49,8’e geriledi

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 53,9 iken, mayıs ayında yüzde 7,7 oranında azalarak 49,8 oldu. TÜİK’e göre inşaat sektöründe mayıs ayında; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 5,9 ve yüzde 8,8 azalarak 38,4 ve 61,2 oldu.

TÜİK’in hazırladığı sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değerlendiriliyor. Endekslerin 100’den büyük olması sektörlerin mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.


Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar