İtalya’nın ilk transseksüel belediye başkanı Gianmarco Negri: “Aşırı sağın ‘baskıcı’ politikasını ‘nezaket devrimi’ ile aşacağız”

Avukat Gianmarco Negri, geçen hafta Milano’nun güneyinde küçük bir kasaba olan Tromello’nun belediye başkanlığına seçildi. Oyların yüzde 37’sini alarak rakibine yüzde 11 puan fark atan sol blokun adayı Negri, İtalya’nın
ilk transseksüel belediye başkanı oldu. Negri, aşırı sağın “baskıcı” politikasını “nezaket devrimi” ile aşacaklarını söyledi.

3 bin 700 nüfuslu kasabanın yüzde 37’sinin kendini desteklemesini bir zafer olarak gören Negri, “Trans birey olarak belediye başkanı olmam, özgür yaşamanın zor olduğu küçük bir taşra kasabasında daha büyük önem taşıyor” dedi. 

Seçim döneminde Negri, “Tromello için değişik yap ve Tromello için fikrini değiştir” anlamlarını taşıyan “CambiaMenti per Tromello” sloganı altında kampanyalar düzenledi. 

Negri, bu başarının sadece kendisine ait olmadığını belirterek, “Bu bir takım başarısıdır. Toplumla iç içe olan bir grup insanız, kasaba insanlarıyla yakın bir ilişkimiz var” diye konuştu. Transseksüel politikacı, Tromello’yu “canlandırma” vaadinde bulundu.

“Beni seviyorlarsa, trans birey olunca da fikirleri neden değişsin ki?”

Tromello’da transseksüel olarak doğan bebeklerin haklarını koruyan Negri, birkaç yıl önce cinsiyet geçişine başladı. Kendi iyiliği ve dengesi için bunu yapması gerektiğini söyleyen Negri, “Çoğu insanın geleneksel bir aileden geldiği küçük bir kasabada yaşadığım için ayrımcılığa uğramaktan korkuyordum. Sonra kendime dedim ki, ‘Bu insanları tanıyorum, beni seviyorlarsa, trans birey olunca da fikirleri neden değişsin ki?’” dedi. 

İtalyan trans oyuncu ve yazar Vladimir Luxuria 2006 yılında milletvekili seçilmişti.

Negri, İtalya’nın ilk transseksüel belediye başkanı olsa da, transseksüel bir bireyin siyasete girmesi İtalya için ilk değil. İtalyan trans oyuncu ve yazar Vladimir Luxuria 2006 yılında milletvekili seçilmişti.

İtalya, 2016 yılında LGBTİ haklarını tanımaya başlasa da bu konuda ilerleme kaydetmiş değil. Eşcinsel evliliğe karşı olan İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, sık sık bir ailenin “anne ve baba”dan oluşması gerektiğini belirtiyor. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar