İddia: ABD ordusu İran’ın füze ve roketatar sistemlerine siber saldırı düzenledi

Amerikan basınının istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, ABD ordusu Umman Körfezi’nde iki petrol tankerine düzenlenen saldırıdan sorumlu tuttuğu İran’a siber saldırı düzenleyerek misillemede bulundu. Associated Press’e konuşan iki kaynak, siber saldırıda hedef alınan füze ve roketatarları kontrol eden bilgisayar sistemlerinin zarar gördüğünü ileri sürdü ancak bu bilgi bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı. Haberlere göre, siber saldırı Başkan Donald Trump’ın onayı ile düzenlendi.

İran’a ait füze bataryaları.

İran geçen hafta hava sahasına giren ABD’ye ait bir insansız hava aracını düşürmüş, ABD Başkanı Trump ise misilleme olarak İran’a düzenlenecek bir hava saldırısı için, böyle bir saldırının 150 kişinin ölümüyle sonuçlanabileceğini öğrendikten sonra, son anda durdurma talimatı verdiğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump: “Pazartesi günü uluslararası sularda seyreden insansız hava aracımızı vurdular. Dün gece üç farklı noktaya misilleme saldırısına hazırlanırken kaç kişinin öleceğini sordum. Bir general, ‘150 kişi, efendim’, dedi. Saldırıya 10 dakika kala engelledim…”

Trump dün ise İran’a Pazartesi gününden itibaren bir dizi “büyük” yaptırımı devreye sokacaklarını söyledi. Twitter’dan yazılı beyanda bulunan Trump, bu yaptırımların İran’ın nükleer silah almasını engellemeyi hedeflediğini, Tahran nükleer planlarından vazgeçmediği takdirde de ekonomik baskıyı sürdüreceklerini belirtti.

Trump: “İran nükleer silah sahibi olamaz. Berbat Obama planı altında birkaç yıla nükleer sahibi olma yolundaydılar ve mevcut doğrulama kabul edilemez. Pazartesi günü İran’a yeni büyük yaptırımlar getiriyoruz. O günün gelmesini iple çekiyorum…”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar