İsmail Hakkı Polat ile “tekrar değer kazanıp 12 bin dolar seviyesine çıkan Bitcoin” üzerine söyleşi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bitcoin bir buçuk yıldır ilk kez 12 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. En değerli kripto para olan Bitcoin, 2019 yılı içerisinde değerini üç kat artırdı. En son Aralık 2017’de 12 bin doların üstünü gören Bitcoin, aynı ay içerisinde 19 bin dolara çıktı ve Şubat 2018’de tersi bir oranda inişe geçerek 6 bin dolar seviyesine kadar geldi. Hızlı yükseliş ve sert düşüşlerin ardından, 2018 yılındaki “Bitcoin balon mu?” manşetleri, 2019 yılında yerini “Bitcoin geri döndü!” manşetlerine bıraktı. 

Piyasa değerine bakıldığında dünyanın en büyük ve değerli kripto parası olan Bitcoin, TSİ saat 9.00 itibarıyla dolar karşısında günlük yüzde 12,2 yükselerek 12 bin 710 doları gördü. 26 Haziran TSİ saat 11.00 itibariyle ise bir Bitcoin 73 bin 267 Türk Lirası’na eşdeğer oldu. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi ve Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı İsmail Hakkı Polat ile Bitcoin’in hızla değer kazanmasının nedenlerini konuştuk. 

“İnsanlarda treni kaçırma korkusu var”

İsmail Hakkı Polat, Bitcoin’in iki buçuk ay içerisinde 4 bin dolardan 10 bin dolara çıkmasını bir psikolojik eşik olarak değerlendirdi ve “Özellikle küçük yatırımcılarda FOMO (Fear of Missing Out) dediğimiz bir şeyleri kaçırma korkusu var. Bu eşik, insanları bu korkuya sevk edip tekrar Bitcoin işine girmesine neden oluyor. ‘Bitcoin geri döndü’ manşetleri, daha önce bu konuya tereddütlü bakanların  kafalarındaki o kuşkuları biraz da olsa yumuşatıyor ve ikna edici duruma getiriyor” dedi. 

“Bitcoin’in yükselmesinin arkasında iki neden var”

Bitcoin’in 12 bin dolara kadar çıkmasını Polat iki nedene bağlıyor. Facebook’un kripto parası Libra bu nedenlerden biri. Facebook’un, kendi kripto parası Libra’yı açıklamasının kripto para dünyasına kuşku ile bakan insanlar için önemli olduğunu belirten Polat, Libra’nın türetildiği ana konseptin Bitcoin’den alındığını söyledi. 

İsmail Hakkı Polat, Bitcoin’in yükselmesinin diğer bir nedenin de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kripto parayla ilgili yayınlamış olduğu direktif metni olduğunu belirtti. Polat, “ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yayınladığı direktifler doğrultusunda, kripto para alım satımlarıyla ilgili risk oluşturabileceği düşünülen coinleri, kripto para borsa listesinden çıkardılar. Dolayısıyla bu politika, sağlam olmayan ya da kırılgan gördükleri kripto paraları uygulamadan çıkartmaya zorluyor. Bu da Bitcoin başta olmak üzere birkaç kripto paranın fiyatını daha da yükseltiyor” diye konuştu.

Söyleşinin tamamı için:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus