İki kaza yapan ve kızağa çekilen Boeing 737 MAX’in testinde aynı sorun tekrarlandı: 2020’ye kadar uçmayacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Archery Strateji Danışmanlık (ASD) şirketi, Amerikan havacılık devi Boeing firmasının daha önce iki kaza yapan ve güvenli uçuş için testleri devam eden 737 MAX’lerinin 2020 baharına kadar uçamayacağını açıkladı. Daha önce Endonezya ve Etiyopya’da uçuş kalkış (install) sistemindeki bir yazılım sorunundan ötürü kaza yapan Boeing’in yeni üretimi olan 737 MAX’ler eleştirilerin hedefi olmuştu. Bu iki kazada toplam 346 kişi hayatını kaybetmişti.

ASD’ye göre, 737 MAX’ler önümüzdeki yıl bahar ayına kadar uçamayacak. Bu, Amerikan havacılık devi için kötü bir haber. Oysaki Boeing, 23 Haziran’da Paris yakınlarında düzenlenen uzay ve havacılık toplantısında MAX’lerin bu ağustos ayında yeniden uçuşa başlayacağını duyurmuştu.

Ancak Amerika Federal Havacılık Ajansı uçağın simülasyon testlerinde kazaya neden olan anomalileri tekrar buldu. Bu durum install sisteminde yer alan ve uçağın düşmesine neden olan yazılım sorununun devam ettiğine işaret ediyor. ASD, Boeing’in tahmininin son derece iyimser olduğunu, eldeki veriler ve testlere göre uçağın en erken 2020 baharında yeniden uçabileceğini söyledi.

Ne olmuştu?

Medyascope olarak daha önce, Boeing CEO’sunun American Airways pilotları ile yaptığı görüşmeyi haberleştirmiştik. Burada American Airways pilotları uçaktaki sorunlar ile ilgili görüşlerini dile getirmiş ancak şirket yöneticileri bunları doğrudan yanıtlayamamıştı. Bunun ardından, pilotlardan bazıları şirket yöneticilerinin uçaktaki sorunlarla ilgili bir haberi olmadığı görüşünü belirtmişti. 19 Haziran’da yaptığımız bir başka haberde ise, Boeing eleştirilere ve uçaktaki soruna rağmen, International Airlines Group’tan 200 MAX siparişi aldığını açıklamıştı.

Tüm bu olayların ardından, ABD’nin de dahil olduğu pek çok ülke uçuş sahalarını 737 MAX’lere kapatmıştı. Türk Hava Yolları’nın da elinde 12 adet Boeing 737 MAX bulunuyor. Ancak kazalar sonrasında THY Genel Müdürü Bilal Ekşi yazılım sorunları düzeltilene kadar 737 MAX’lerin uçurulmayacağını söylemişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus