Patrik Bartholomeos ve TÜSİAD heyeti, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Erkem İmamoğlu, mesaisinin beşinci gününde makamında ilk önce İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos’u, ardından da TÜSİAD heyetini ağırladı. 

Bartholomeos: “Güzel şeyler olacak!”

Ekrem İmamoğlu’nun Patrik Bartholomeos’u merdivenlerde karşılamasının ardından, ikili makam odasına geçti. Bartholomeos, İmamoğlu’nu tebrik etti ve “İstanbul’umuzun hayrına, bütün hemşehrilerimizin iyiliği ve refahı için eminiz ki, sizin de söylediğiniz gibi güzel şeyler yapacaksınız, güzel şeyler olacak. Çok ümitliyiz. Bizim, eskiden süregelen dostluğumuz var. Biz, Sayın Başkan ile uçakta tanıştık, Trabzon’dan İstanbul’a dönerken. Noel’imizde Patrikhanemize teşrif ettiniz. Çok takdir ettik. Teşekkür ederiz. Size, ilk seçildiğinizde bir tebrik mektubu göndermiştim. Bu mektup daha sonra geri geldi. Bugün yeniden getirdik’‘ dedi. İmamoğlu ise kendisine ulaşmayan mektupla ilgili şunları söyledi: “Bizim de bilmediğimiz bürokratik bir aksilik olmuş içeride. Biz de sonradan öğrendik. Sonradan derken, görevi yeniden teslim aldıktan sonra öğrendik.”

Makam odasındaki konuşmanın ardından ikili kameraların karşısına geçti. İlk sözü alan Bartholomeos, kısa zamanda kendilerine randevu verdiği için teşekkürlerini ileterek sözlerine başladı. Bartholomeos, “Konuşmamız sırasında cemaatimizin söylediğim gibi hepimizin hayır dualarını getirdik kendilerine. İstanbul çok kültürlü bir şehir. Bütün inançlardan hemşerilerimiz vardır. Ayrıyeten Ortodoks âleminin merkezi olan Rum Patrikhanesi’nin İstanbul topraklarında bulunması, şehrimiz için bir lütuftur. 17 asırlık bir kurumdan bahsediyoruz. Bu yalnız dini bir kurum değildir. Patrikhanemiz medeniyete ve kültüre büyük katkı sağlamıştır asırlar boyunca. Bu açıdan sayın başkanımızın patrikhanemize karşı ve cemaatimize karşı ilgisini talep ettik, rica ettik. Kendisi bildiğiniz gibi, iyi niyetli bir insandır. Bütün İstanbullular’a karşı ayrımcılık yapmaksızın hareket edecektir, dönemi esnasında ve kendilerine şimdiden teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerini bitirdi. 

“Dünyaya açılma konusunda aktif dönem başlatacağız”

Bartholomeos’un ardından konuşan İmamoğlu, belediyede bir inanç masası kuracağını söyledi. İmamoğlu, dünyaya açılma konusunda aktif dönem başlatacaklarını belirtti ve “Patrikhanenin de yurtdışına dönük faaliyetlerimizde kendi cemaat mensuplarıyla özellikle işbirliği yapması ve bu kentin tanıtılması noktasında bize katkı sunmaları talebime, ‘Hep birlikte oluruz’ ifadesi bizi çok memnun etmiştir. Onur duydum. Her şeyin çok güzel olacağı bir dönemi İstanbul’umuza yaşatırız” dedi. 

“Bütün gönüllü arkadaşlarımızla beraber İstanbul’un kalkınmasında yer almak istiyoruz”

İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos’un ziyaretinin ardından, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, başkan yardımcıları Murat Özyeğin ve Bahadır Balkır ile Genel Sekreter Bahadır Kaleağası’ndan oluşan heyet, Ekrem İmamoğlu’nu ziyarete geldi. İlk sözü alan TÜSİAD Başkanı Kaslowski, “İstanbul, fevkalade önemli bir şehir, kültürel mirası ve ekonomideki yeriyle. Türkiye’nin ekonomisinin üçte birinden fazlasını temsil ediyor. Dolayısıyla Türkiye’nin kalkınmasında çok önemli bir yeri var. Biz de TÜSİAD olarak, çalışma gruplarımızla ve bütün gönüllü arkadaşlarımızla beraber İstanbul’un kalkınmasında yer almak istiyoruz” dedi. 

İstanbul’un her kavramıyla buluşma çabası içerisinde olduğunu söyleyen İmamoğlu, kimseyi ayırmayacağını belirtti. İmamoğlu, “Ortak akıl masasına gerçekten derin kabiliyetleri olan aynı zamanda çok ciddi hazırlıkları olan, sosyal politikalar açısından hassas oldukları alanda çok özel hazırlıkları olan TÜSİAD’ın veri tabanından faydalanmak istiyoruz. Bu sadece TÜSİAD ile değil, birçok kurum ile olacak. Bizim için hiç kimsenin birbirinden farkı yok ve herkesin İstanbul’a fayda vermesi çabası içerisindeyiz” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus