Meksika-ABD sınırındaki en az 30 çocuk bir yıldan uzun süredir aileleriyle görüşemiyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

The Atlantic’ten Ashley Fetters’in haberleştirdiği rapora göre Meksika-ABD sınırında Trump yönetimi tarafından ailelerinden ayrılarak gözaltına alınan en az 30 göçmen çocuk bir yıldan uzun süredir ailelerinden uzakta yaşamaya zorlanıyor.

ABD Kamu Gözlem Komitesi (House Oversight Committee) tarafından hazırlanan rapora göre Meksika-ABD sınırında ciddi bir dram yaşanıyor.

Raporda şu bulgular yer alıyor:

  • Komitenin edindiği yeni bilgilere göre toplamda 2,648 çocuk Trump yönetimi tarafından ailelerinden ayrı yaşamaya zorlanmış durumda. Bu çocukların neredeyse hepsi aileleri tarafından Orta Amerika’da yaşadıkları şiddet nedeniyle ABD’ye sığınmacı statüsünde giriş yapma amacıyla bölgeye gelmiş. Bu sayı Nisan 2018’de Trump yönetimi tarafından göçmenlere yönelik olarak başlatılan “sıfır tolerans” politikasından itibaren hesaplanmış durumda. Yani Nisan 2018 öncesi ailelerinden ayrılan çocukları kapsamıyor.
  • Raporun diğer kısmı ise Komite Başkanı Elijah Cummings tarafından kaleme alınmış ve sınırdaki gelişmelerle ilgili yeni detaylar ortaya koyuyor. Bulgular ise bu konuyla ilgili açılan davalardaki celp kâğıtlarındaki kayıtlardan toplanarak derlenmiş. Rapordaki diğer detaylar ise şu şekilde:
  • Nisan 2018’den Temmuz 2018’e kadar en az 18 çocuk ailelerinden ayrıldı ve 20 gün ila 6 ay arasında değişen sürelerde ailelerinden uzak kaldılar. Bunların bir kısmı ise bebeklerdi. Rapora göre 8 aylık bir bebek ailesinden kopartılırken babası ise yalnızca 2 ay sonra gözaltına alınmıştı. Bebek ise 6 ay boyunca Arizona’da tutuldu. Raporda bu olay şu şekilde yer aldı: “Trump yönetiminin kararıyla bu bebek hayatının yarısını ailesinden uzakta geçirdi. Bebek ile babasının yeniden bir araya gelip gelmediği ise hâlâ meçhul.” Bir başka bebek ise ailesiyle birlikte Honduras’tan göçmek için sınıra gelmişti. 19 aylıkken New York’ta başka bir aileye verilen bu bebek beş buçuk ay boyunca orada yaşadı. Babası ise bu süreçte gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Rapora göre bu bebeğin de yeniden babasıyla buluşup buluşmadığı belli değil.
  • Sınır Güvenlik Güçleri tarafından ailelerinden alınan çocukların bir kısmı ise Gümrük ve Sınır Koruması tarafından 1 hafta boyunca gözaltında tutuldular ki ABD yasalarına göre bu süre en fazla üç günü bulabilir. Yine ailelerinden ayrılan pek çok çocuk çadır kentlerde kalırken normal standartların altındaki koşullarda yaşamaya mahkûm edildiler. En az on çocuk bu süreyi Teksas’taki Tornillo çadır kentinde geçirdi.
  • ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı müfettişlerinin incelemelerine göre Tornillo çadır kenti hijyen ve sağlık müdahaleleri bakımından oldukça yetersiz. Altyapı bakımından yeteri kadar gelişmiş değil ve sağlık personellerinin sayısı da oldukça az.
  • Bir sene önce ailelerinden ayrılan 30 çocuk ise hâlâ ailelerinden uzakta yaşıyor. Rapordaki en kritik vurgu ise Federal Mahkeme’nin aldığı kararla ilgili. Federal Mahkeme 26 Haziran 2018’de aldığı karar ile Trump yönetimine uyguladığı “sıfır tolerans” politikasını terk etmesini ve bu kararın uygulanmaya konduğu günden itibaren ailelerinden ayrılan çocukların yeniden ebeveynleri ile bir araya getirilmesini emretmişti. Rapora göre Federal Mahkeme, bu kararın 5 yaşın altındaki çocuklar için 11 Temmuz 2018, 17 yaşının altındaki çocuklar için ise 26 Temmuz 2018’de uygulanmasını kararlaştırmıştı.

Ancak Temmuz 2019 itibariyle yaklaşık 30 çocuk bir yıldan uzun süredir sıfır tolerans politikası kapsamında aileleriyle görüştürülmüyor. Bu çocukların aileleriyle buluşamamış olmalarının diğer sebepleri ise ailelerinin sağlık durumlarının belirsizliği ve ülkeyi terk etmiş olma ihtimalleri. Rapora göre biri 8 diğeri 13 yaşındaki iki Guatemalalı çocuk geçen yılın Mayıs ayında ailelerinden ayrılmıştı ve bu yılın Mayıs ayı itibariyle hâlâ gözaltında tutuluyordu. Babaları ise geçen yaz sınır dışı edilmişti. İki durum için de Komite’nin yayınladığı rapora göre Trump yönetiminin bu çocukları yakınlarıyla buluşturmak için herhangi bir çaba gözlemlenmediğinin altı çiziliyor.

Haberi yazan Ashley Fetters’in yazdığı nota göre Komite Başkanı Elijah Cummings, ABD Gümrük ve Sınır Koruması ve Beyaz Saray bu raporla ilgili soruları cevaplamak istemediler.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus