Trump, kendisine ırkçı diyen NYT yazarı Friedman’a yüklendi: “Köşenden terbiyesizlik ediyorsun ama telefonda k.çımı yaladın!”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerikan Kongresi’nin politikalarını eleştiren dört kadın üyesine karşı “ırkçı” söylem kullanmakla eleştirilen ABD Başkanı Donald Trump hıncını, New York Times gazetesi köşe yazarı Thomas Friedman’dan çıkardı.

Friedman’ın geçenlerde yaptıkları bir telefon konuşmasında son derece kibar sözler sarf etmiş olmasına rağmen, sonradan köşe yazısında kendisini ırkçılıkla suçlamasına çok sinirlendiği anlaşılan Trump, Twitter’da “Ortalama I.Q. ile yazdığı köşesinden terbiyesizlik ediyor ama telefonda k.çımı yaladı. Sahtekâr!” diye yazdı.

Friedman’a “çene” diye lakap da takan Trump’ın ilgili sosyal medya paylaşımları şöyle:

Thomas ‘Çene’ Friedman, en sevdiği oyun olan golf aralarında The New York Times’a köşe yazan zayıf, acınası bir adam. İki hafta önce bir arkadaşımla cep telefonundan konuşurken, maalesef kendimi bir anda Friedman’la konuşurken buldum. Bir süre konuştuk ve…

“… Sizin en sevdiğiniz Başkanınıza, bana karşı bundan daha nazik, daha saygılı olamazdı. Sonra “Trump yeniden seçilecek, değil mi?” başlıklı makalesini gördüm. Bana Irkçı demiş, değilim, ve Rhode Island’ın ekonomisinin beş yılda berbattan iyiye değiştiğini yazmış çünkü…

“Eyalet Valisi çok iyi iş yapmışmış. Doğru olabilir ama bunu ülkemizin muazzam ekonomik başarısı ve benim yönetimimde ekonomideki dönüşüm olmasaydı yapamazdı. Ortalama I.Q. ile yazdığı köşesinden terbiyesizlik ediyor ama telefonda kı.çımı yaladı. Sahtekâr!

Trump’ın twitter paylaşımına Friedman da bir twit dizisi ile yanıt verdi:

“Bay Başkan, haklısınız, sizden farklı olarak ben daima saygılıyımdır –özellikle de bir parti sırasında bir senatörün ricası ile ABD Başkanı ile konuştuğumda. Aynı fikirde olmadığım insanlara karşı bile saygılı olmaya çalışırım.

“Bunu yaparım çünkü bunun beni dinleme şanslarını artıracağını umarım. Siz de denemelisiniz.”

“Ama aynı zamanda olgulara da bağlı kalırım: Sizinle, Amerikan İHA’sını düşürdükten sonra İran’ı bombalamadığınız için, bazı muhafazakârlar ile Wall Street Journal’dan aldığınız eleştiriler yüzünden üzgün olduğunuzu söyleyen Senatör arkadaşınızın talebi üzerine konuştum.

“Konuşmamıza tam olarak şöyle bir hitapla başladım, harfi harfine bunları söyledim çünkü bu konuşmayı nasıl aktaracağınıza güvenmiyordum: ‘Bay Başkan, biliyorsunuz ki pek çok konuda sizden farklı düşünüyorum ama İran’ı bombalamamakla doğru yaptınız.’”

Esasen daha sonra siz tam dört dakika konuştunuz. Ben Çin politikasına dair arada bir iki şey söyledim, teşekkür ettim ve her birimiz kendi yoluna gitti.”  

“Şunu da biliyorsunuz ki, Çin’in istismarcı ticaret politikaları ya da İran’la savaşmamak gibi, Amerikan halkının çıkarlarına hizmet ettiğini düşündüğüm konularda, politikalarınızı kamuya açık biçimde savunmakta tereddüt etmem. İkisini de yapmaya devam edeceğim.”

Benim için önemli olan daima –benim sevdiğim sizin ise parçaladığınız- ülkem Amerika’nın iyiliği olmuştur. Saygılarımla, Tom Friedman.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus