Güney Kore hava sahasını ihlal eden Rus uçağına uyarı ateşi açıldı

Güney Kore’ye ait savaş uçakları, hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçaklarıyla karşı karşıya geldi. Güney Kore Savunma Bakanlığı, Rus uçağına 300 uyarı ateşi yapıldığını açıkladı.

Güney Koreli yetkililere göre ihlaller, Rusya ve Çin’in ortak askeri tatbikatında meydana geldi. Rus uçaklarından önce iki Çin savaş uçağı Güney Kore hava sahasını ihlal etti.

Rusya ihlal iddiasını yalanladı ve pilotların uluslararası suların üzerinde devriye görevinde olduğunu savundu.

Rusya ve Güney Kore arasında ilk kez böyle bir olay yaşandı.

Olaylar Rusya, Japonya ve Güney Kore arasında egemenlik tartışmalarının devam ettiği Japon Denizi üzerindeki adalarda meydana geldi, dolayısıyla Japonya da gelişmelerden kaygı duyduğunu açıkladı.

Tokyo yönetimi Güney Kore ve Rusya’ya, Dokodo Adası üzerinde yaşanan gerilim sonrası protesto notu gönderdi. Dokodo Adası üzerinde hem Güney Kore hem Japonya hak iddia ediyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar