Berk Esen ile söyleşi: “Türkiye’nin Geri Kabul Anlaşması’nın askıya alınması adımı sert oldu, mülteci krizi AB’nin yumuşak karnı”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) ile mültecilerle ilgili yapılmış olan Geri Kabul Anlaşması’nın askıya alındığını duyurdu. Bu adımın anlamını ve olası sonuçlarını, akademisyen Yrd. Doç. Berk Esen’le konuştuk. Berk Esen’e göre bu adımın iç politikada seçim yenilgisi sonrası ekonomik kriz ortamında tabanı tekrar kazanma motivasyonunun yanı sıra, dış politikada AB’nin yaptırımlarına cevap verme amacı da var. Doğu Akdeniz faaliyetleriyle ilgili AB’nin Türkiye’ye uygulamayı planladığı yaptırımların uyarı niteliğinde olduğunu söyleyen Esen, Türkiye’nin bunun karşısında attığı adımın sert olduğunu ifade etti. Geri Kabul Anlaşması halihazırda askıda olmasına rağmen Türkiye’nin adımı Berk Esen’e göre sert ve etkili olabilir, çünkü mülteci krizi AB’nin yumuşak karnı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar