Suriyelilerden “kesin dönüş”: Esenyurt Belediyesi 117 sığınmacıyı daha Suriye’ye gönderdi

Esenyurt Belediyesi, sınırları dahilinde yaşayan Suriyeli göçmenlerin ülkelerine dönmeleri için “Suriye’ye dönüş” konvoyu düzenliyor. 117 kişilik kafile Esenyurt Belediyesi önünden yola çıktı. Egemen Gök ve Özge Açıkgül’ün haberi.  

Bugüne kadar belediye tarafından 5400 kişi Suriye’ye gönderildi.

Belediye önünde düzenlenen uğurlama töreninde 117 Suriyeli, Suriye’ye geçmek üzere Kilis’e doğru yola çıktı. Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt düzenledikleri konvoy ile ilgili “Tabii artık onların kendi memleketlerine dönmesi, onlar için de bizim için de en doğrusuydu. Bize başvurdular, memleketlerine gidecekler. Bu, tatil için gidiş değil. Gittikten sonra beş sene tekrar buraya dönemeyecekler. Dolayısıyla kalıcı bir gidiş olacak. Umarım bundan sonraki yaşamlarında mutlu, huzurlu olurlar” dedi.

Bozkurt ilçede yaşayan ve sayıları 120 bini bulan göçmen için ise “Bu sayının 60 bini Esenyurt’a kayıtlı, diğer yarısı ise Türkiye’nin başka bölgelerinde yaşaması gereken ancak izinsiz şekilde buraya gelmiş Suriyelilerden oluşuyor. Bugün yolcu edilenler, Suriye vatandaşı olup Esenyurt’ta yaşama hakkı olan vatandaşlar. Kendi istekleriyle memleketlerine, ücretsiz bir şekilde gönderiyoruz. Kayıtsız olanlar tespit edildikçe, zannediyorum, Gebze’ye gönderiliyor. Diğer yabancı uyruklular için de çalışmalar sürüyor” açıklamasında bulundu.


Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar