UBER tarihinin en büyük zararını açıkladı: 5.2 milyar $


Online taksi ve ulaşım hizmetleri veren Amerika Birleşik Devletleri merkezli internet şirketi UBER, yılın ikinci çeyreğinde zarar açıkladı. 5.2 milyar dolar, şirketin kuruluşundan bu yana açıkladığı en büyük zarar oldu.

Piyasaya girdiği ilk yıllarda hızla büyüyen ve devamlı kâr açıklayan UBER’in gelir artışı yavaşlamaya devam ediyor. Şirket, 2019’un ikinci çeyreği boyunca önceki yıla göre yüzde 14 artışla 3.71 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelir şirketin bugüne kadar yakaladığı en düşük gelir artışı oldu.

Mayıs 2019’da hisseleri 82.4 milyar dolarlık rekor bir satış rakamıyla UBER’in halka arzı borsa tarihinin en büyük satışlarından biri olarak görülüyor. Ancak açıklanan zararın ardından şirketin hisse senetlerinde, çarşamba günü yüzde 6’lık düşüş yaşandı.

UBER, yatırımlarını genişletmeye ve UBER Eats adı altında yük taşımacılığı gibi yenilikler ile pazar payını genişletmeye çalışsa da, dünya genelinde ortaya çıkan yeni şirketler ile de rekabet etmeye çalışıyor. Özellikle Lyft gibi şirketlerin dünya pazarına girişleri şirketin kârlılık oranlarını ciddi şekilde etkiliyor. Öte yandan Çin’de de “Didi” isminde yeni bir çevrimiçi ulaşım uygulaması piyasaya sürüldü.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar