Roj Esir Girasun’la söyleşi: “Yeni partiler doğru ilişkileri kurup ekonomik olarak güven verebilirse, Güneydoğu’da AKP’yi silebilir”

Yeni parti tartışmaları Güneydoğu’da nasıl yankı buluyor? Kürt seçmenin yeni partilere ilgisi var mı? Daha önce “Yeni Parti İddialarına İlişkin Bölgedeki Manzara” araştırmasını yayınlayan Rawest Araştırma’dan Roj Esir Girasun, AKP seçmeninin önemli oranda Davutoğlu’na kayma ihtimali olduğunu, HDP seçmeninin ise Gül ve Babacan’a daha sıcak baktığını fakat oy verme davranışını değiştirmeyeceğini söyledi. Özellikle kendini Müslüman, muhafazakâr ya da İslamcı olarak tanımlayan Kürt seçmenin Davutoğlu’na sempati beslediğini aktaran Girasun, özellikle Şanlıurfa, Adıyaman gibi politik kültürün zayıf olduğu şehirlerde yeni partinin AKP’yi ciddi anlamda geriletebileceğini ifade etti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar