“Anne bana adalet de yardımcı olmuyor” – Yıllar boyunca cinsel istismara uğrayan Emre’nin hikayesi

İbrahim Yayan’ın haberi

Ahmet Emre Yıldır dokuz yaşından 18 yaşına kadar annesinin kuzeni Vedat T. tarafından cinsel istismar ve cinsel saldırıya uğradı. Şubat 2019 tarihine kadar yaşadığı olayları kimseye anlatamayan Yıldır, askerliğini yaparken uğradığı bir el şakası sonucunda sinir krizi geçirerek Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırıldı.

Askerlikten erken terhis edilen Yıldır, yaşadığı olayları bütün detaylarıyla ailesine anlattı ve sanık Vedat T. ile buluşarak, içeriğinde yıllarca uğradığı istismarın detaylarını bulunduran konuşmalarını ses kaydına aldı. Emre, Mart 2019’da bu ses kaydının da içinde bulunduğu dilekçeyle Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Ancak savcılık 52 gün boyunca hiçbir işlem yapmadı. Ahmet Emre Yıldır bu 52 günün sonunda, 29 Nisan’da intihar etti. Savcılık, Emre’nin intiharından bir gün sonra sanık Vedat T.’yi “çocuğa nitelikli cinsel istismar” suçundan tutukladı. Dört ay cezaevinde kalan Vedat T., 8 Ağustos 2019 tarihinde çıktığı ilk mahkemede serbest bırakıldı.

Olayın sosyal medyada yankı bulması ve avukatların itirazı sonucunda 18 Ağustos’ta yeniden tutuklanan Vedat T., Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Medyascope muhabiri İbrahim Yayan, Çorlu’da Yıldır ailesiyle buluştu. Ahmet Emre’nin bu süreçte neler yaşadığını aile bireylerinden dinledi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar