Yılın ikinci çeyreğinde istihdam ve çalışılan saat azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılının ikinci çeyreğine (nisan-haziran) ilişkin işgücü girdi endekslerini açıkladı. Buna göre, yılın ikinci çeyreğinde, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerinde istihdam yüzde 6,1 oranında azaldı.

Alt sektörler incelendiğinde ise istihdamın sanayi sektöründe yüzde 3,2, inşaat sektöründe yüzde 28,9, ticaret-hizmet sektörlerinde ise yüzde 2,1 oranında azaldığı görüldü.

Öte yandan sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerinde çalışılan saat endeksi de yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,2 oranında azaldı. Azalış, alt sektörler incelendiğinde, sanayi sektöründe yüzde 6,6, inşaat sektöründe yüzde 32,1 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 4,7 oranlarında görüldü.

Yılın ikinci çeyreğinde istihdam ve çalışılan saat endeksleri azalırken, brüt ücret-maaş endeksi yüzde 18,4 oranında arttı. Bu artış, alt sektörlerden sanayide yüzde 19,9, ticaret-hizmette yüzde 22,2 oranında olurken, inşaat sektöründe brüt ücret-maaş endeksi yüzde 7,5 oranında azaldı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar