Rusya ve İran’dan güvenli bölge açıklaması: “Türkiye’nin endişelerini anlıyoruz”

Rusya Dışişleri Başkanı Sergey Lavrov, İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile dün Moskova’da görüştü. Türkiye’nin Suriye’de kurmak istediği güvenli bölgeye ilişkin bir soruya Lavrov, “Türkiye’nin, sınırlarında güvenliğinin sağlanması konusundaki meşru çıkarlarını kabul ediyoruz. Kürt meselesini ciddi bölgesel soruna dönüştürmeyecek kararlara ihtiyaç var. ABD ile Türkiye arasında alınan kararlar bağlamında Fırat’ın doğusunda yaşayan Arapların çıkarlarına saygı duyulmasından yanayız. Suriye’nin egemenliğine ve bütünlüğüne saygı duyulmasını gerektiren kararları destekleyeceğiz” dedi.

Lavrov, ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki faaliyetlerinin bölgede yaşayan farklı aşiretler arasında anlaşmazlığa neden olduğunu ve ülkenin bütünlüğünü bozduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise, Türkiye’nin sınırlarını korumak konusunda endişelerini anladıklarını, uluslararası hukuka saygılı hareket edilmesi ve Suriye yönetimiyle işbirliği geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen cumartesi günü, Harp Okulları Diploma ve Sancak Devir Teslim Töreni’nde yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar yaşanan gelişmeler güvenli bölge kavramı konusunda, bizim söylediklerimizle Amerika’nın ifade ettiği makasın maalesef çok açık olduğuna işaret ediyor. Gerçi Müşterek Harekât Merkezi’nin kurulması, İHA ve helikopter uçuşları gibi birtakım müspet gelişmeler var. Ancak biz doğrudan kendi askerlerimizin güvenli bölgeyi kontrol etmesi dışında bir çözüme rıza gösteremeyiz” demişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar