ABD Başkanı Trump: “Tarihte hiçbir ülkenin olmadığı kadar savaşa hazırız”

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan‘ın milli petrol şirketi Saudi Aramco‘ya ait tesislere düzenlenen saldırının arkasında İran‘ın olduğuna inandığını ancak kesin sonuca varmak için araştırmaların sürdüğünü söyledi.

Trump, Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamed Al Halife ile görüşmesi öncesi Oval Ofis’te gazetecilerle konuştu. 

Saudi Aramco tesislerine düzenlenen saldırının arkasında İran’ın olup olmadığına yönelik soru üzerine Trump, “Öyle görünüyor. Tam olarak ne olduğunu öğrendiğimizde size söyleyeceğiz, şu anda incelemeler devam ediyor” dedi.

Trump ayrıca, şu anda İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile planlanmış bir toplantı olmadığını ancak görüşebileceklerini söyledi. ABD lideri, İran ile savaş istemediğini ancak ülkesinin savaşa tarihte hiçbir ülkenin olmadığı kadar hazır olduğunu söyledi.

Trump, İran ile tüm diplomasi yollarının tükenip tükenmediğine ilişkin soruya, “Hayır, diplomasi asla tükenmez. Ne olacağını asla bilemezsiniz. Bir anlaşma yapmak istediklerini biliyorum. Bir noktada bu işe yarayacaktır” diyerek cevap verdi.

Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve diğer üst düzey yetkililerin yakın zamanda Suudi Arabistan’a gideceğini belirterek Bahreyn Veliaht Prensi Selman ile de Aramco saldırısını ve İran konusunu görüşeceklerini aktardı.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney ise İran devlet televizyonuna verdiği demeçte, “İranlı yetkililer, herhangi bir düzeyde Amerikalı yetkililerle hiçbir zaman konuşamayacaklar, bu İran’a baskı yapma politikasının bir parçası, maksimum baskı politikaları başarısız olacak” diyerek, ABD ile herhangi bir pazarlığa açık olmadıklarını söyledi.

Öte yandan, Saudi Aramco petrol tesislerine yapılan saldırının ardından petrol fiyatlarındaki hareketlilik bugün de devam ediyor. Dün akşam saatlerinde 66 dolar civarında seyreden petrol fiyatları, bu sabah yeniden yükselişe geçerek 70 dolar seviyelerine çıktı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar