Adana’da sosyal medyada yayılan bir taciz iddiası üzerine sığınmacılara ait ev ve dükkânlar yakıldı, yağmalandı

Adana’da perşembe gecesi bir kişinin 11 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiası ortalığı karıştırdı. Tacizcinin sığınmacı olduğunu iddia eden mahalle sakinleri, sığınmacılara ait ev ve işyerlerine zarar verdi.

Adana Valiliği’nden yapılan açıklamada ise “20 yaşlarında, düzgün Türkçe konuşan ve vatandaşımız olduğu değerlendirilen bir şahısla ilgili adli ve idari tahkikata başlanmıştır” denildi. Şiddet olaylarına karışan 40 kişi gözaltına alındı. 

Adana’nın Seyhan ilçesindeki Dumlupınar Mahallesi’nde perşembe (19.09.2019) akşam saatlerinde genç yaşlarda bir kişinin, 11 yaşındaki erkek çocuğunu okul çıkışı evine götürerek taciz ettiği iddia edildi. Çocuğun bağırarak evden kaçtığını öne süren çevredeki vatandaşlar, evin etrafında toplandı. Mahalleliler, önce evi taşladı daha sonra ateşe vermeye çalıştı. Ancak tacizci olduğu iddia edilen kişinin, çocuğun ardından evden çıktığı öne sürüldü.

Bölgeye gönderilen polis ekipleri, mahallenin girişinde ve çıkışında güvenlik önlemleri aldı. Mahalleliler ise polis ekipleri tarafından biber gazıyla evden uzaklaştırıldı. Cinsel istismara uğradığı iddia edilen çocuk, Adana Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Tacizci olduğu öne sürülen şüphelinin ise yakalanması için çalışma başlatıldı.

Yabancı uyruklu kişilerin işyerlerine zarar verildi

Olayla ilgili Adana Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İlimizde meydana gelen ve bazı basın yayın organlarına yansıyan cinsel istismar olayı ile ilgili Valiliğimizce aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 19.09.2019 günü saat 19:00 sıralarında Emniyet birimimize gelen bir ihbarda 11 yaşlarında bir erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen yaklaşık 20 yaşlarında, düzgün Türkçe konuşan ve vatandaşımız olduğu değerlendirilen bir şahısla ilgili adli ve idari tahkikata başlanmış olup, vatandaşlarımızın kamu düzeninin devamı açısından Emniyet birimlerimize yardımcı olmaları ve gerekli sağduyu göstermeleri önemle rica olunur.”

Bölgede yaşayan bazı kişiler, taciz olayının yabancı uyruklu bir kişi tarafından gerçekleştirildiği iddiaları nedeniyle sokağa çıktı. Olayın yaşandığı Dumlupınar Mahallesi’nin yakınındaki Mirzaçelebi ve Kocavezir mahallelerindeki yabancı uyruklu kişilere ait dükkânlara zarar verildi, buralardaki bazı malzemeler yakıldı. Küçük yangınları TOMA ile söndüren polisler, kalabalığı da dağıttı.

Saldıranlara karşı operasyon düzenlendi

Taciz iddiasıyla alakalı sosyal medya paylaşımları yaparak halkı galeyana getirdiği ve yabancı uyruklu kişilerin ev ve işyerlerine saldırı düzenlemesine neden olduğu öne sürülen şahıslara yönelik de operasyon düzenlendi. Operasyonda 35’i erkek, 40 kişi gözaltına alındı.

Medyascope’a konuşan Adana Egemen gazetesi yazarı Murat Yıldız, taciz iddialarının gerçekliğine ilişkin net bir açıklama yapılmadığına dikkat çekerek, “Sosyal medya üzerinden örgütleniyorlar. Başka mahallelerden de geliyorlar. İş yağmaya da dönmüş. Yağma da yapmışlar. Yağmacılara da şafak operasyonu yapıldı” dedi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar