İddia: Zuckerberg, Trump ile görüştükten sonra Facebook’un reklam kuralları değişti

Senatör Elizabeth Warren, geçtiğimiz hafta Mark Zuckerberg ve Trump buluşmasının ardından Facebook’un siyasi reklam kurallarını değiştirdiğini iddia etti.

ABD başkanlık seçimlerinin Demokrat aday adaylarından Elizabeth Warren‘in iddiasına göre Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, iki hafta önce Vaşington’da Başkan Donald Trump ile bir araya geldikten sonra Facebook kural değişikliğine gitti. Warren, konu hakkında Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu.

Warren, tweet’lerinde, Facebook’un “2020 başkanlık seçimlerinde, etkisini kullanma niyetinde” olduğunu belirtti. Warren, “Facebook seçimleri etkileme konusunda inanılmaz bir güce sahip” dedi ve insanların Facebook’un bu seçimdeki etkisini nasıl kullanacağını bilmeleri gerektiğini söyledi.

Warren’ın konu hakkında attığı tweetler ise şöyle:

“Trump ve Zuckerberg, iki hafta önce Beyaz Saray’da bir araya geldi. İkisi ne hakkında konuştu?

“Bu toplantıdan sonra, Facebook reklamlarda ‘yanlış bilgilendirme’ konusundaki politikalarını sessizce değiştirdi”. “Başka bir deyişle, artık Facebook için yalan olduğu bilinen siyasi reklamları yayınlamakta sorun yok”

“Trump’ın şu anda platformlarında reklamlar için haftada bir milyon dolar harcamasına izin veriyorlar. TV kanallarının yayımlayamayacağı yalanları içeren reklamlar da dahil. İşte yalan olmasına rağmen Trump’ın yayımlamasına izin veren bir reklam örneği”

“Aslında, bu kez bir adayın (Trump’ın) Amerikan halkını yanıltmasına yardımcı olmak için kasıtlı adımlar atarak daha da ileri gidiyorlar, bir yandan da başkalarının adaylığını (özellikle de benimki) ‘varoluşsal’ bir tehdit olarak görüyorlar”

Zuckerberg’ün Warren’ın başkanlığıyla ilgili şirket çalışanlarına yaptığı konuşması, Amerikan basınına sızmıştı. Zuckerberg, Elizabeth Warren’ın başkanlığının şirket için “çok kötü olur” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar