ABD’de yangın önlemi olarak başlatılan elektrik kesintileri 800 bin kişiyi etkiledi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, yangın önlemi olarak başlatılan elektrik kesintileri yaklaşık 800 bin kişiyi etkiliyor. Kesintilerin olduğu bölgelerde yaşayanlar, tepkili. Sunday Parker de bu kişilerden biri. Tekerlekli sandalye kullanan Parker, bu kesintiyi “Engelli bireyler için yaşam veya ölüm mücadelesi olabilir” şeklinde değerlendiriyor.

Kesintiler sebebiyle marketler, erzak depolamak isteyenlerin akınına uğradı ve bazı okullar tatil edildi.

Eyaletin halk sağlığı kurumu, 39 hastane ve 103 bakımevinin elektrik kesintisinden etkilendiğini belirtti. Kaliforniya Hastane Birliği sözcüsü Jan Emerson-Shea bu kesintinin hiçbir hastanenin ve hasta hizmetleri üzerinde önemli bir etkisi olmadığını söyledi.

Kesintiler sebebiyle bölgede trafik ışıkları da çalışmıyor

“Elektrik kesintisinin maliyeti iki buçuk milyar doları bulabilir”

Elektrik kesintisinden market ve restoran sahipleri de rahatsız. Market sahipleri et, süt ve balık gibi ürünleri nasıl muhafaza edecekleri konusunda endişeleniyorlar.

Elektrik kesintisinin ülkeye olan maliyetini henüz çıkarmak için erken olduğunu söyleyen Stanford Üniversitesi‘nde bir iklim ve enerji uzmanı olan Michael Wara, ekonomik yönüyle alakalı tahminlerde bulundu. Çarşamba günü sabah saat 14.00’da elektriği kesilen ve sıcak su, internet bağlantısı bulunmayan Wara, bu kesintinin devlete 65 milyon dolardan iki buçuk milyar dolara mal olabileceğini tahmin ediyor. Bunun yönetebilir bir kayıp olduğunu belirten Wara,  “Kuzey Kaliforniya’daki son birkaç yıldır orman yangınlarının sebep olduğu kayıplardan kesinlikle çok daha küçük” dedi.

Kesintiler çok sayıda restoranı da etkiledi

Kesintileri yapan Pacific Gas and Electric (PG&E) şirketi, durumun birkaç gün daha sürebileceğini açıkladı. PG&E sözcüsü “Geçen iki yıl öngörülemez yangınlar yaşadık ve bunlardan aldığımız dersler sonucu, çevre halkının ve müşterilerimizin güvenliğini sağlamak adına bazı adımlar atmamız gerekiyordu. Elektrik kesintisi de bu adımlardan biri” dedi. PG&E, Kuzey California bölgesinin tek elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketi.

2018’de Kaliforniya’da, kopan elektrik telleri nedeniyle büyük yangınlar çıkmıştı. Paradise kasabası başta olmak üzere, 60 bin hektarlık alanı etkileyen yangında 86 kişi hayatını kaybetmişti. PG&E, yangınlar sebebiyle ortaya çıkan milyarlarca dolarlık zarardan ötürü 2019’un ocak ayında iflas başvurusu yapmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar