Cumartesi Anneleri 760’ıncı kez bir arada: “Haklı olduğumuz için bu meydanlarda direniyoruz”

Kaybedilen yakınları için her hafta toplanan Cumartesi Anneleri, 760’ıncı kez bir araya geldi. Galatarasay Meydanı’nın eylemlere yasaklanmasının ardından 701’inci haftadan beri İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binası önünde düzenlenen eylemlerde bu hafta, 19 Ekim 1995’te gözaltına alınıp kaybedilen Fehmi Tosun ve Hüseyin Aydemir için adalet istendi.

İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri tarafından okunan basın açıklamasında, geçen haftaki açıklamada Suriye operasyonuna ilişkin bölüm okunduğu sırada yapılan polisi müdahalesi hatırlatıldı:

“Anayasa Mahkemesi’nin ‘Görüş açıklamak suç kabul edilemez’ kararına rağmen 759’uncu buluşmamızda barış talebimiz polis şiddetiyle engellendi. Gözaltında kaybedilen sevdiklerimizin akıbetlerinin açıklanması, onları kaybedenlerin yargılanarak cezalandırılması, hiç kimsenin kaybedilmediği ve yaşam hakkının güvencede olduğu barışçıl bir hukuk devleti istediğimiz için engellenmemiz, suçlanmamız, şiddete uğramamız keyfidir, hukuk dışıdır.”

Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, yaptığı konuşmada, “Bugün babamın sivil polisler tarafından gözaltına alınıp kaybedilişinin 24’üncü yılı. Sözün bittiği yer demeyeceğim, çünkü 24 yıldır benim söyleyecek sözüm var. Ben buradayım, sizler de bu ülkede hukukun olmadığının bir ifadesi olarak polis ablukanızla tam karşımdasınız. Benim babam sizin devletiniz tarafından gözaltına alındı, hem de gözlerimin önünde. Sizler suçlu bir devletin memurları olarak buradasınız” dedi.

Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun da, “Haklı olduğumuz için bu meydanlarda bu kadar direniyoruz. Haklıyız kimsenin kaybolmasını istemiyoruz. Hiçbir çocuğun babasız büyümesine ben göz yummuyorum, sizin gibi değilim” diye konuştu. Eylemde, Fehmi Tosun’un avukatı Eren Keskin’in de notu okundu.

Hüseyin Aydemir’in oğlu Aziz Aydemir ise Diyarbakır’dan bir mektup gönderdi: “Bizler yıllardır bu acıların içinde yaşayan bir halkız. Babalarımızı, kardeşlerimizi, çocuklarımızı kaybettik. Bütün kayıplarımızın, faili belli cinayetlerin hesabı soruluncaya dek mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar