Can Yayınları Editörü Cem Alpan: “Nobel ve Man Booker ödülleri siyasi konjonktürden bağımsız değil, edebi açıdan mesafeli yaklaşmak gerekiyor”

Fatima Çelik‘in sunduğu Kültürel programına konuk olan Can Yayınları Editörü Cem Alpan, Nobel ve Man Booker edebiyat ödüllerini Medyascope‘a değerlendirdi. Alpan, bu ödüllerin toplumsal ve siyasi gelişmelerden, kültürel akımlardan bağımsız düşünülemeyeceğini söyledi ve okurların bu ödüllere -en azından edebi açıdan- mesafeli yaklaşmasını tavsiye etti.

2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Avusturyalı yazar Peter Handke oldu. Taciz skandalı nedeniyle verilemeyen 2018 yılı ödülü ise Polonyalı yazar Olga Tokarczuk‘a verildi.

Man Booker Ödülü de bu yıl iki yazara birden verildi. Ödülü, The Testaments‘la Margaret Atwood ve Girl, Woman, Other kitabıyla Bernardine Evaristo kazandı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar