Esad, Kürtleri orduya davet etti; Suriye Demokratik Güçleri “Önce statümüz tanınsın” dedi

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye Savunma Bakanlığı’nın orduya katılmaları için mensuplarına yaptığı daveti reddetti. SDG Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada “Safları birleştirme kararı SDG’nin özel statü ve yapısının korunup tanınacağı siyasi bir anlaşma sonucu alınmalı” denildi. Açıklamada ayrıca, “bu tür bir adımın Suriye ordusunun yeniden yapılandırılması için sağlam bir mekanizma gerektirdiği” kaydedildi. SDG’nin kurumsal bir yapısı olduğu belirtilen açıklamada, tek tek bireylere yapılan çağrıların kabul edilmeyeceği vurgulandı.   

Suriye Savunma Bakanlığı, çarşamba günü bir duyuru yayınlayarak, omurgasını YPG’nin oluşturduğu SDG mensuplarına “Suriye topraklarını tehdit eden Türk saldırganlığına karşı koymak için” ordu birliklerine katılma çağrısı yapmıştı. Bakanlığın Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yayınlanan duyurusunda, Kürtler’le Araplar’a “Suriye topraklarının her karış toprağını kurtarmak için” birleşme çağrısı yapılmış, “Suriye ordusu, katılmak isteyen SDG mensupları ve birliklerini bünyesine katmaya hazırdır” denilmişti. Suriye İçişleri Bakanlığı da SDG tarafından oluşturulmuş olan “asayiş” birimlerinin mensuplarını iç güvenlik teşkilatına katmaya hazır olduğunu duyurmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar