“Cumhurbaşkanına hakaret”ten yargılanan şehit annesi Pakize Akbaba hakkında beraat kararı verildi

Haber: Batu Bozkürk & Özge Çakır

Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile hakkında dava açılan şehit annesi Pakize Akbaba beraat etti.

Şehit annesi ve İstanbul Şehit Anaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Pakize Akbaba hakkında, CHP’nin 5 Aralık 2017’de düzenlediği Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması’nda yaptığı konuşmadan dolayı “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dava açılmıştı. Akbaba hakkında 4 yıl hapis cezası isteniyordu.

İlk duruşmada beraat kararı çıktı

Davanın ilk duruşması 7 Kasım Perşembe günü saat 10.00’da Ankara Adliyesi 5. Asliye Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya katılanlar arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve CHP’li vekiller ile İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ da yer aldı.

Ağbaba, duruşma öncesinde ve sonrasında basın mensuplarına açıklama yaptı, “Şehit annesine mahkeme tutanağı uzattılar. Bu anlayış ile mücadele etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

“Pakize Ana susarsa Türkiye susar”

Duruşma öncesinde sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajda “Yaşananları yüce Türk milletinin vicdanına havale ediyorum” diyen Akbaba, duruşma sonrasında Ankara Adliyesi önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise “Türkiye Cumhuriyeti adına utanıyorum” dedi, “Pakize Ana susarsa Türkiye susar” diye ekledi.
“Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile hakkında dava açılan şehit annesi Pakize Akbaba beraat etti. Karar alkışlarla karşılandı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar