Toplumsal sorunlar karşısında İslami cemaatler ve Diyanet – Hayri Kırbaşoğlu: “Türkiye’deki mevcut dindarlık, patolojik bir dindarlıktır”

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu ile İstanbul Fatih’te dört kardeşin intiharını, Aksaray’da otizimli çocukların yuhalandığı iddiasını ve Diyanet’in yayınladığı kamu spotunu konuştuk. Kırbaşoğlu, Türkiye’de dindarlığın patolojik bir hal aldığını dile getirdi ve şunları söyledi: “Son yıllardaki gelişmelerden şunu anlıyoruz. Aslında Türkiye’de mevcut statükoyu eleştirerek, statükonun yanlışlarına, haksızlıklarına, zulümlerine, ahlaksızlıklarına karşı kendisinin bir çözüm kaynağı olacağını iddia ederek iktidara gelen insanların, bu problemleri çözmek şöyle dursun daha da derinleştirecek politika ve performans izlediğinin açık göstergesidir. Çünkü bunun gerisinde benim ‘statükocu’, ‘konformist iktidar dindarlığı’ dediğim bir dindarlık var. Bu dindarlık patolojik bir dindarlık.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar