Cem Sarvan ile söyleşi – Bolivya’da Evo Morales’i istifaya götüren süreçte neler yaşandı?

Bolivya’da 13 yıldır iktidarda olan sosyalist lider Evo Morales, üç hafta süren sokak protestolarının ardından ordu ve muhalefetin baskısıyla istifa ederek Meksika’ya gitti. Yerine sağ muhalefetten Senato Başkan Yardımcısı Jeanine Áñez geçici olarak atandı. Bu atama süreci sancılı oldu. Senatodaki ilgili oturumu Morales’in partisinden milletvekilleri boykot etti. Bunun üzerine Áñez, Anayasa Mahkemesi’nin onayıyla göreve geldi. Morales ise Meksika’dan yaptığı açıklamayla Áñez’i “darbe tüccarı sağcı bir senatör” olarak tanımladı.

Morales 2005 yılında, bugünküne benzer halk protestolarıyla dönemin Devlet Başkanı Carlos Mesa’yı istifaya zorladıktan sonra yapılan seçimlerden zaferle çıkmış ve iktidara geldikten sonra Bolivya’ya eşitlikçi ve ilerici bir anayasa kazandırıp, yoksulluğu azaltmayı, yerli halkın refah düzeyini yükseltmeyi başarmıştı. Peki nasıl oldu da Morales ülkeyi terk etmek zorunda kaldı? Üç yıldır Bolivya’da yaşayan maden mühendisi Cem Sarvan ile konuştuk.

Cem Sarvan Bolivya’da 20 Ekim’den bu yanan yaşananları Medyascope için kaleme de aldı. İzlenimlerini, bu linki açıp okuyabilirsiniz.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar