Öğretmen Mutlu Öztürk 46 gündür tutuklu, iddianame hazır değil: “Hukuksuzluğa itiraz ediyoruz”

HDP’nin yedinci kuruluş yıldönümü etkinliğine polis tarafından yapılan müdahalede gözaltına alınıp tutuklanan HDP Şişli İlçe Eşbaşkanı, tarih öğretmeni Mutlu Öztürk 46 gündür Silivri Cezaevi’nde.

“Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanan Öztürk ve beraberinde gözaltına alınan 8 HDP’li hakkında henüz bir iddianame yazılmış değil. Öztürk’ün arkadaşları ve barış savunucuları, açtıkları @freemutluhoca hesabı aracılığıyla hukuk talep ettiklerini belirtiyor.

Medyascope’a konuşan öğretmen Melike Koçak, Mutlu Öztürk’ün “Özgürlüğümüz elimizden alındı, ama barış talebimizden vazgeçmiyoruz” dediğini aktarıyor ve hukukun işlemesini talep ettiğini belirtiyor.

Öztürk’ün, son görüş gününden paylaştığı not ise şöyle:

Ne olmuştu?

HDP Şişli İlçe Eşbaşkanı Mutlu Öztürk, İstanbul Beşiktaş’ta HDP’nin yedinci kuruluş yıldönümü nedeniyle 13 Ekim’de yapılmak istenen etkinliğin kaymakamlık tarafından yasaklanmasının ardından HDP Beşiktaş İlçe Örgütü’nde yapılan basın toplantısı sonrası gözaltına alınmıştı. Toplantıdan sonra yürüyüş yapmak isteyen kitleye polis müdahale etmişti. Burada gözaltına alınan Öztürk ve 8 HDP’li, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar