31 Mart seçimlerinde CHP’den AKP’ye geçen Erzurum’un Çat Belediyesi’nde, üçü kadın 11 çalışanın işine son verildi: “Baskı ve mobbing de gördük, işten çıkarılma kararı siyasi”

31 Mart yerel seçimlerinin ardından CHP yönetiminden AKP’ye geçen Erzurum’un Çat ilçesi belediyesinde, yeni Belediye Başkanı Melik Yaşar; işçilerin, özellikle de kadınların işlerini kaybetmeyeceği sözünü vermesine rağmen, CHP döneminde işe alınan üçü kadın 11 çalışanın iş sözleşmelerini feshetti. İddiaya göre, yeni yönetim işçiler üzerinde baskı ve mobbing de uyguladı.

Çat Belediye Başkanı Melik Yaşar

2 Aralık’ta sözleşmesi feshedilen üç kadından biri Nergis Yıldız, Medyascope’a yaşadıklarını anlattı. Yıldız, ofis memuru olarak beş yıldır görev yaparken, temizlik işlerine gönderilmeye başlandığını söyledi.

Yıldız’a göre, işten çıkarma kararı siyasi. “Biz CHP döneminde işe girdik. Ancak son seçim sonrası kimsenin işinden olmayacağını söylediler, fakat bezdirme politikası uygulamaya başladılar” diyen Yıldız, arkadaşlarının da aynı süreci yaşadığını aktardı.

Nergis Yıldız, büro çalışanı olarak yapılan sözleşmelerin temizlik işçisi olarak değiştirilmesi sonrası istifaya zorlandıklarını kaydederken, “Alışırsınız dediler, bizi hiç fikrimiz olmayan işlere sürdüler. Temizlik yaptık, yemek çay dağıttık. Daha sonra işten atıldık, üstüne üstlük yasal haklarımızı da vermediler” dedi. Yıldız, hukuki yollara başvurduklarını da belirtti.

“Çok savaştık, dayanmaya çalıştık ancak kaybettik, bu siyasi bir karardı” diyen Yıldız, seslerini duyurmak istediklerini çünkü kendileri gibi mobbinge uğrayan arkadaşlarının hala belediye çatısı altında ciddi bir baskı altında olduklarını ve işten çıkarmaların devam edeceğini ön gördüğünü söyledi. 

Çat Belediyesi ise iddiaları reddediyor. Belediye yetkilileri, sözleşmelerin fesih sebebinin siyasi değil, işçilerin performanslarındaki düşüklük olduğunu belirtiyor. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar