Ken Loach’tan Britanya seçmenine kısa filmle mesaj: “Ülkenin geleceği için yol ayrımındayız, lütfen ‘akıllıca’ bir tercih yapın”

Britanya’da gündem erken seçim. Beş yılda bir yapılması gereken genel seçimler, bu kez Brexit krizinin gölgesinde yarın (12 Aralık), son dört yılda üçüncü kez yapılacak. Ünlü yönetmen Ken Loach da seçim öncesi, İngiltere Muhafazakâr Partisi’ni protesto etmek amacıyla bir kısa film yayınladı.

The Fork on the Road (Yol Ayrımı) isimli filmde sosyalist yönetmen, seçmenleri Muhafazakâr Parti’ye karşı oy kullanmaya çağırıyor.

Kısa film, Loach’a 2016’daki Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü kazandıran “I, Daniel Blake” (Ben, Daniel Blake) ekibi tarafından hazırlandı. Loach’ın son filmi “Sorry We Missed You” (Üzgünüz, Size Ulaşamadık) oyuncuları da kısa filmde rol aldı.

‘‘Bu ‘ben’in değil, ‘biz’im seçimimiz olmalı’’ mesajı taşıyan “The Fork on the Road”, tıpkı “Sorry We Missed You” gibi yoksulluk, geçim sıkıntısı, sıfır süreli sözleşme, işçilik ve sosyal yardım gibi başlıkları izleyiciyle buluşturuyor ve yarınki seçimle birlikte bu başlıklarda değişim çağrısı yapıyor.

Tarihi seçimin önemine dikkat çeken, “Geri dönüp baktığımızda bugünleri nasıl hatırlayacağız’’ diye soran kısa film, seçmelerin ülkenin geleceği için yol ayrımında olduğunu söylüyor, bu ayrımda “akıllıca bir tercih” yapmaya çağırıyor.

Ülkede yapılan son anketlere göre ise, Muhafazakârlar yüzde 43 oranında oya sahip. İşçi Partisi ise yüzde 32 bandında.

Ülkeyi erken seçime sürükleyen krizin sebebi olan Brexit konusunu seçim kampanyasının merkezine oturtan Muhafazakâr Parti, geçen eylül ayında, Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit Anlaşması uyarınca ülkeyi 31 Ocak’ta birlikten ayırmayı vaat ediyor.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise AB ile yeni bir anlaşmaya varma ve birlik üyesi kalmanın da bir seçenek olacağı yeni bir referandum yapma sözünü seçmenlere veriyor. Yani Muhafazakâr Parti’nin tek başına hükümet kurması halinde ülkenin, kısa süre sonra AB’den ayrılması olasılığı var.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar