Tecavüz ve cinsel tacizle suçlanan ABD’li yapımcı Harvey Weinstein, 30 mağdur kadınla 25 milyon dolar tazminat karşılığında anlaştı

ABD’li ünlü yapımcı Harvey Weinstein, hakkında tecavüz ve cinsel taciz iddialarında bulunan kadınlarla 25 milyon dolar tazminat karşılığında anlaştı.

Mahkeme tarafından da onaylanması beklenen anlaşmaya göre, hakkındaki iddiaları kabul etmeyen Weinstein suçlamalardan sorumlu tutulmayacak ve ödeme Weinstein’in kişisel servetinden yapılmayacak.

Weinstein’e dava açan kadınlara tazminat ödemesi, 67 yaşındaki yapımcıya ait, iflas eden film stüdyosunun sigorta poliçelerinden yapılacak. ABD basınına göre stüdyo, taciz iddialarında bulunan 30 kadınla, 25 milyon dolar ödenmesi konusunda ön anlaşma sağladı.

30’u oyuncu olmak üzere 70’ten fazla kadın, Weinstein hakkında cinsel taciz ve tecavüz suçlamasında bulunmuştu. Yaklaşık iki yıl önce patlak veren skandalda Gywneth Paltrow, Angelina Jolie, Kelly Brook gibi birçok Hollywood yıldızı Weinstein’ı tacizle suçlamış, ancak Weinstein iddiaları kabul etmemişti.

Dünyanın gündemine oturan tecavüz ve taciz iddiaları sonrası, kadınlar sosyal medyada “#metoo” (Ben de) etiketiyle kampanya başlatmıştı. Yaşadıkları benzer olayları paylaşan kadınların, tacize karşı başlattıkları etiketle iki günde 12 milyondan fazla paylaşım yapılmıştı. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar