Kaan Kural ve Murat Murathanoğlu, NBA’de 30 yıl başkanlık yaptıktan sonra hayatını kaybeden David Stern’ü Medyascope’a anlattı

12 Aralık’ta beyin kanaması geçiren Amerikan profesyonel basketbol ligi NBA’in (National Basketball Association) efsane yönetim kurulu başkanı David Stern tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

NBA resmi Twitter hesabında Stern’ün anısına, NBA komiseri Adam Silver’ın efsanevi başkan ile ilgili açıklaması sabitlenirken kurumun başlığına da David Stern’ün bir fotoğrafı konuldu.

David Stern 1966 yılında NBA’in yönetimine girmiş, 1984 yılında ise başkanlık görevine gelmişti. 2014 yılında görevi bırakana kadar NBA’in marka değeri ve oyuncu hakları için çalışan Stern, gelmiş geçmiş en başarılı spor yöneticilerinden biri oldu.

1996 yılında Chicago Bulls oyuncusu Michael Jordan yılın oyuncusu ödülünü David Stern’den alırken…

Stern göreve geldiğinde NBA’de takım bütçeleri ortalama 3,6 milyon dolardı. 2014 yılında göreve bıraktığında bu rakam 59 milyon dolar bandına yükselmişti. Stern’ün 30 yıllık başkanlık döneminde yayın hakları 22 milyon dolardan 930 milyon dolara yükseldi.

David Stern’ün pazarlama stratejisiyle NBA, Avrupa ve Asya pazarına açılarak dünyanın en çok izlenilen liglerinden biri haline geldi. NBA’in gelirleri artmaya başladığında sadece takımların gelir kaynağı değil oyuncuların da geliri, Stern’ün oyuncu sendikalarıyla yeniden tasarladığı oyuncu sözleşmeleri sayesinde arttı. 

David Stern’ü, Türkiye’de NBA’i yakından takip eden ve bilen iki isme, Murathan Muratoğlu ve Kaan Kural’a sorduk. Basketbol yorumcusu Murat Murathanoğlu, “David Stern başa geldiğinde NBA maçları özet olarak yayınlanıyordu. Oralardan dünyanın en para kazanan liglerinden biri haline geldi” derken Kaan Kural “Stern’ün faşist kararları NBA’i bu noktaya getirdi” değerlendirmesinde bulundu.

https://soundcloud.com/medyascopetv/nbain-efsane-baskani-david-sternu-kaan-kural-anlatti

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar