İstanbul Teknik Üniversitesi’nde boykot çağrısı: Dört öğrenci hakkında soruşturma başlatıldı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri Maslak Kampüsü kapısında bir araya gelerek, boykot protestosu yüzünden haklarında soruşturma açılan dört arkadaşları için destek çağrısında bulundu. Soruşturmaların geri çekilmesi talebinde bulunan öğrenciler, boykota devam edeceklerini söyledi.

Soruşturma sürecinde olan öğrencilerin okula girişleri yasaklandı, bu yüzden final sınavlarına da giremeyecekleri öğrenildi.

İTÜ’de boykot

İTÜ’de 12 Aralık’ta özel işletme fiyatlarının yüksekliği gerekçe gösterilerek boykot başlatıldı. Boykot çağrısı İTÜ Kulüpler Birliği ve İTÜ Dayanışması tarafından yapıldı.

26 Aralık’ta boykota destek amacıyla çay kazanı ile çay dağıtan öğrencilere okulun özel güvenliği sert müdahalede bulundu.

27 Aralık’ta ise özel güvenlik görevlilerinin müdahalesine tepki amacıyla toplanan grup içinden dört kişiye soruşturma açıldı ve soruşturma açılanların okula girişi yasaklandı. Haklarında soruşturma açılan dört kişiye final sınavlarına girme ve karara itiraz etme şansı verilmediği için, İTÜ Dayanışması tarafından tekrar protesto çağrısı yapıldı.

İTÜ Dayanışması, kendi Twitter hesabı üzerinden dört öğrenciye okul girişinde verilen tebligatlara “İTÜ hukuksuz ve keyfi uygulamalara devam ediyor. En az dört arkadaşımıza soruşturma açılmış ve soruşturma sürecinde okula girmeleri yasaklanarak finallere girmeleri engelleniyor. #İtüdeGüvenlikTerörü son bulsun!” diyerek tepki gösterdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar