İstanbul Teknik Üniversitesi’nde boykot çağrısı: Dört öğrenci hakkında soruşturma başlatıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri Maslak Kampüsü kapısında bir araya gelerek, boykot protestosu yüzünden haklarında soruşturma açılan dört arkadaşları için destek çağrısında bulundu. Soruşturmaların geri çekilmesi talebinde bulunan öğrenciler, boykota devam edeceklerini söyledi.

Soruşturma sürecinde olan öğrencilerin okula girişleri yasaklandı, bu yüzden final sınavlarına da giremeyecekleri öğrenildi.

İTÜ’de boykot

İTÜ’de 12 Aralık’ta özel işletme fiyatlarının yüksekliği gerekçe gösterilerek boykot başlatıldı. Boykot çağrısı İTÜ Kulüpler Birliği ve İTÜ Dayanışması tarafından yapıldı.

26 Aralık’ta boykota destek amacıyla çay kazanı ile çay dağıtan öğrencilere okulun özel güvenliği sert müdahalede bulundu.

27 Aralık’ta ise özel güvenlik görevlilerinin müdahalesine tepki amacıyla toplanan grup içinden dört kişiye soruşturma açıldı ve soruşturma açılanların okula girişi yasaklandı. Haklarında soruşturma açılan dört kişiye final sınavlarına girme ve karara itiraz etme şansı verilmediği için, İTÜ Dayanışması tarafından tekrar protesto çağrısı yapıldı.

İTÜ Dayanışması, kendi Twitter hesabı üzerinden dört öğrenciye okul girişinde verilen tebligatlara “İTÜ hukuksuz ve keyfi uygulamalara devam ediyor. En az dört arkadaşımıza soruşturma açılmış ve soruşturma sürecinde okula girmeleri yasaklanarak finallere girmeleri engelleniyor. #İtüdeGüvenlikTerörü son bulsun!” diyerek tepki gösterdi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus