İran’da düşen yolcu uçağı – Ukrayna Devlet Başkanı ABD’den, uçağın füzeyle vurulduğuna dair kanıtları paylaşmasını istedi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ukrayna Devlet Başkanı Vlodimir Zelenskiy, Tahran’da düşen yolcu uçağının İran tarafından vurulduğuna dair istihbarat bilgisi olduğunu söyleyen Amerikalı, İngiliz ve Kanadalı yetkililere, ellerindeki veri ve kanıtları paylaşamaları için çağrı yaptı.  

Facebook üzerinden açıklama yayımlayan Zelenskiy, uçağın füze ile vurulmuş olması ihtimalini göz ardı etmediklerini, ancak bu aşamada kesinleşmiş bulgu olmadığını yazdı. Zelenskiy, “Füze teorisini geçerliliğini koruyor ama henüz teyit edilmiş değil” dedi. Ukraynalı lider, ABD, İngiltere, Kanada ve “tüm uluslararası partnerler”den, ilgili istihbarat bilgisi ve kanıtları paylaşmalarını istedi.

Ukrayna Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, İran’ın Kasım Süleymani suikastına misilleme olarak Irak’taki ABD hedeflerini füzeyle vurmasından kısa süre sonra, çarşamba sabaha karşı düşmüştü. Tahran-Kiev seferini yapmak üzere havalandıktan yaklaşık 8 dakika sonra düşen uçakta bulunan 176 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmadı. Kazada hayatını kaybedenler arasında 82 İranlı, 63 Kanadalı ve 11 de Ukraynalı bulunuyordu.

Uktrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İran’daki uçak kazasında ölenler için Kiev Havalimanı’nda yapılan anma köşesine çiçek bıraktı.

Kanada: Uçağın İran tarafından yanlışlıkla füzeyle vurulduğuna dair kanıtlar var, etkin soruşturma istiyoruz

Kanada Başbakanı Justin Trudeau dün, ellerindeki kanıtların İran’ın atmış olduğu füzelerden birinin uçağı vurduğuna işaret ettiğini söylemiş, kazayla ilgili olarak tam ve kapsamlı bir soruşturma açılması çağrısı yapmıştı.

Trudeau’nun açıklamasından birkaç saat önce Amerikan ve İngiliz medyasına isim vermeden konuşan kaynaklar da İran’ın uçağı füzeyle yanlışlıkla vurduğuna dair istihbarat bulunduğunu söylemişti.

İran ise bu iddiayı yalanlıyor. Hükümet Sözcüsü Ali Rabiey “ABD ve müttefiklerinin asılsız iddiaları, olayda hayatını kaybeden 176 kişinin ailelerinin ve yakınlarının yaralarına tuz basıyor” açıklaması yaptı.

Kaza inceleme çalışmalarına Fransa da katılacak

Uçak kazasını araştıran İranlı ekibin başkanı Hasan Rezaifer ise, uçağın karakutularındaki verileri kurtarmayı başaramamaları halinde, Rusya, Ukrayna, Fransa ve Kanada’dan uzman yardımı alabileceklerini söyledi. Rezaifer, verilerin kurtarılmasının bir aydan fazla sürebileceğini, kazayla ilgili soruşturmanın tamamlanmasının da bir yılı bulabileceğini kaydetti. Rezaifer, pilotun bagajdaki aşırı yük nedeniyle bir kısmını boşalttığını, uçağın bu nedenle bir saat rötarlı havalandığını da sözlerine ekledi.

İran soruşturma ekibi başkanının açıklamalarından kısa süre sonra Fransa, kaza inceleme çalışmalarına katılacağını duyurdu. Yapılan açıklamada İran’dan davet alındığı belirtildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus