Faytonculuk kaldırıldı: Atların akıbeti ne olacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin 16 Ocak tarihli oturumunda oyçokluğuyla Adalar’daki faytonculuğun kaldırılması kararı alındı. 277 fayton sahibine İBB’nin 300 bin lira ödemesi konusunda anlaşmaya varıldı. Ayrıca, atlarını satmak isteyen faytoncuların atları da yine belediye tarafından 4 bin liraya alınacak. 

Adalar halkının bir kısmı kararı, atlara yapılan eziyetin bitmesi olarak olarak değerlendirirken bir kısmı da faytonların sembolik ve tarihi bir değerinin bulunduğunu, Adalar’da ulaşımın vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirtti. 

Faytoncular ise mağdur olduklarını dile getirdi. Verilen 300 bin lirayı yeterli görmeyen faytoncular, atlarına düzgün bakmayan birkaç faytoncu yüzünden “hayvanlara eziyet eden faytoncular” olarak anılmaktan ve ekmek teknelerinin ellerinden alınmasından rahatsız olduklarının altını çizdi. 

Medyascope’tan Edanur Tanış ile Sema Kızılarslan’a konuşan Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal, belediyenin kararına saygı duyduklarını ancak 300’e yakın ailenin bu işten para kazandığını söyleyip, “Hayvanseverlere sesleniyoruz: Atlar şu an hâlâ bizde, biz onlara bakıyoruz. Atlar anakaraya transfer olduktan sonra hayvanseverlerin hayvanseverliğini görmek istiyoruz. Atları ne kadar sahiplenip bakacaklar, biz de onları takip edeceğiz” dedi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar