Lübnan’da hafta sonu boyunca devam eden protestolarda 500’e yakın kişi yaralandı

Lübnan’da ekim ayında başlayan sokak protestoları, geçen hafta sonu şiddetli bir biçimde devam etti. 500’e yakın kişinin yaralandığı gösterilerde güvenlik güçleri protestoculara tazyikli su, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti.

Polisin yanı sıra ordunun da müdahale ettiği protestolarda, Independent’ın haberine göre 500’e yakın kişi yaralandı. Hafta sonu boyunca devam eden protestolarda, göstericilerin “devrim” sloganları dikkat çekti. 

Saad Hariri’nin ekim ayında başbakanlık görevinden istifa etmesinden bu yana Lübnanlı siyasiler yeni bir hükümet ya da ekonomik kurtarma paketi konusunda henüz bir uzlaşma sağlayabilmiş değil. Protestocular ise meclis, merkez bankası gibi bu durumun sorumlusu olarak gördükleri kurumların binalarına girmeye çalıştı.

Lübnan İçişleri Bakanı Raya el Hasan, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Her zaman barışçıl gösteri yapma hakkını vurguladım. Ancak gösteriler güvenlik güçlerine, kamu ve özel mülke karşı açık bir saldırı haline geldi. Bu asla kabul edilemez” dedi.

Hariri’nin istifasının ardından, aralık ayında başbakan olarak görevlendirilen Hasan Diab ise henüz hükümeti kuramadı. Independent’ta yer alan habere göre protestocular, hükümetin halen eski sisteme, mezhep dengelerine göre kurulmaya çalışıldığını ve bunun kabul edilemeyeceğini söylüyor.   

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar