FETÖ’nün “VIP dinleme” davasında karar: Eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’e 45 yıl hapis cezası

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ergenekon ve Balyoz davalarının mimarı Ali Fuat Yılmazer ve Hrant Dink cinayetini planlayan Erhan Tuncel’i polis muhbiri olarak kullanan Ramazan Akyürek’in de yargılandığı “VIP dinleme” davasında karar çıktı.

FETÖ’nün “VIP dinleme” davasında 131 sanığa 3 yıl 9 ay ile 45 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. Eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek 45 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer’e 7 yıl 6 ay, Yurt Atayün’e 7 yıl 6 ay, Gürsel Aktepe’ye 27 yıl 4 ay 15 gün, Lokman Kırcılı’ya 22 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında 131 sanığa “silahlı terör örgütü üyeliği”, “resmi belgede sahtecilik”, “haberleşmenin gizliliğini ihlal”, “siyasal ve askeri casusluk” suçlarından 3 yıl 6 ay ile 45 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

Mahkeme heyeti 37 sanık için beraat kararı verirken, 43 sanığın dosyası ayrıldı.

Ramazan Akyürek kimdir?

Polis teşkilatını yakından izleyenler, Ramazan Akyürek’i emniyet içindeki Fethullahçı yapılanmanın başta gelen isimlerinden biri olarak tanıyordu.

Bu durum, Akyürek’in İstanbul’da görev yaptığı dönemde İstanbul Valisi Erol Çakır tarafından siciline düşülen “Emniyetteki hizipleşme içinde irticai akımlara (Fethullah) yakın. Dikkat edilmelidir” notuyla devlet katında kayıt altına da alınmıştı. Üstelik bu nedenle 100 üzerinden 35 sicil notu verilen tek polisti.

Ramazan Akyürek, TBMM Şemdinli Olaylarını Araştırma Komisyonu’na verdiği ifadelerin ardından görevden alınan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un yerine emniyet teşkilatı istihbaratının başına getirildi.

Akyürek’in Trabzon Emniyet Müdürü olarak görev yaptığı 2004-2006 arası dönemde, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerine yönelik linç girişimi, Trabzonsporlu futbolcuların ev ve araçlarının kurşunlanması, rahip Andrea Santoro cinayeti gerçekleşti.

Akyürek’in istihbarat daire başkanlığı döneminde ise Hrant Dink’e suikast düzelendi. Dink suikastının planlayıcısı olduğu iddia edilen Erhan Tuncel’in, Akyürek’in Trabzon Emniyet Müdürü olduğu dönemde polis muhbiri olduğu belirlendi.

Ali Fuat Yılmazer kimdir? 

Hrant Dink cinayeti öncesinde Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı C Şubesi Müdürü olarak görev yaptı. Ergenekon, Balyoz gibi davaların mimarı olduğu iddia edilen Yılmazer’in görev yeri, Oda TV davasından sonra değiştirilmiş ve pasif göreve atanmıştı.

Yılmazer, 2015’teki genel seçimlerinde İstanbul 1. bölgeden bağımsız milletvekili adayı olmuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus