Dünya Uygur Kurultayı medya buluşması gerçekleştirildi : “Koronavirüs salgını kamplarda kalan Uygur Türkleri için büyük risk”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dünya Uygur Kurultayı, İstanbul Beyoğlu’ndaki Point Otel’de bugün medya buluşması düzenledi. Toplantının açılış konuşmasını Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Erkin Ekrem yaptı. Kurultayın genel sekreteri Doç. Dr. Erkin Emet‘in de bir sunum gerçekleştirdiği toplantıda, Doğu Türkistan sorunu ve Çin’in bölgede yürüttüğü uygulamalar tartışıldı.

Medyascope’a konuşan Erkin Ekrem“Eskiden Türkiye’de Uygur Türkleri’ne yapılan zulme karşı gösteriler düzenlenirdi. Ancak özellikle 2015 yılından itibaren gelişen Çin – Türkiye ilişkileri ile Ankara’dan Uygur Türkleri hakkında bir şey duyamıyoruz. Yeterince destek vermiyorlar” dedi.

Uygur gazeteciye soru yasağı

Öte yandan, Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde (SDE) bugün, Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li’nin katılımıyla “Çin’in Virüsle İmtihanı” başlıklı toplantı düzenlendi. Toplantıya katılan bir Uygur gazeteci büyükelçiye, Çin’deki koronavirüs salgını sonrasında kamplarda kalan Uygurların durumunu sordu.

Gazetecinin aktardığı bilgilere göre, SDE Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı ise böyle bir soruyu toplantıya yapılan saygısızlık olarak gördüğünü, böyle soruların sorulmasına izin vermeyeceğini ve elçinin cevaplamasına da gerek olmadığını belirtti.

Dünya Uygur Kurultayı Genel Sekreteri Erkin Emet, Büyükelçi Li ile Uygur gazetecinin yaşadığı gerginlikle ilgili “Türkiye demokratik bir ülke, burada bile soru soramamak ayıp” dedi.

Çin’deki koronavirüs salgınının kamplardaki Uygur Türkleri için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyleyen Emet, “Toplu faaliyetlerin hepsi durduruldu, eğitim öğretime ara verildi, karantina uygulanıyor ancak bölgedeki kamplarda binlerce Uygur Türkü bir arada yaşamak zorunda. Bu büyük bir salgın riski ortaya çıkarıyor” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus