Garo Paylan ve Kemal Can ile Gezi Davası’nda beraat kararının anlamı

Mimar, şehir plancısı, STK çalışanı, yapımcı, gazeteci ve tiyatro sanatçısı 16 sanığın “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçlamasıyla yargılandığı Gezi Davası’nın altıncı duruşmasından, tek tutuklu sanık iş insanı Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu dokuz kişi için beraat kararı çıktı. Kararın siyasi anlamını gazeteci Kemal Can ve HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan değerlendirdi. 

Paylan, karara dair “Karşımızda hâkimler yoktu, savcı yoktu, yargı mekanizması yoktu. Gün boyunca tüm talepler reddedildi. Şöyle anladık biz finalde, hâkimlere bugün tahliye kararı vereceksiniz diye bir talimat verilmiş. Onlar da ironik bir şekilde beraat kararını verebilmek için tüm taleplerimizi reddettiler” dedi.

Kemal Can da alınan kararı şöyle değerlendirdi: “Asıl önemli mesele, iyiye işaret eden bazı kararların verilmesi değil de bu sözlerin söylenemiyor olması ya da bu sözlerin söylendiğinde bunun politik bir bedelinin olması. Bu durumu yaratacak olan iktidarın kararları değil iktidar dışındaki bütün aktörlerin bunlara karşı geliştireceği politik tutumdur. Belirleyici olan da bu olacaktır. Ama önemli ölçüde uygulanan baskı ve pervasız, otoriter hamlelerin ve bunun için kullanılan araçların, tıpkı sandık enstrümanı iktidarın elinden gittiyse, yargı sopasını da hasarlı hale getirmiş olduğunu görüyoruz.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar