Cumartesi Anneleri 778. haftada gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın akıbetini sordu: “19 yaşında bin bir emekle büyüttüğüm evladıma ne yaptınız?”

Galatasaray Meydanı’nın yasaklanmasının 79. haftasında Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı. Bu haftaki açıklamaya CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile HDP İstanbul milletvekilleri Oya Ersoy ve Musa Piroğlu katıldı. Bu haftaki basın açıklamasını İHD Gözaltında Kayıplar Komisyonu’ndan Sebla Arcan okudu.  

Arcan açıklamada, “Gözaltında kaybetme gerçeğinin devlet tarafından kabul edilmesi ve lanetleme iradesi Türkiye’de toplumsal barışın ve demokratikleşmenin önünü açacaktır. Ancak Türkiye’de böyle bir siyasi irade yok. Bizim hakikate ve adalete ulaşma hakkımızı engelleyen bir iktidar var. 79 haftadır ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma hakkımızı kullanmamız bile engelleniyor” dedi. 

“Ben 25 yıldır bir savcının bana el uzatmasını bekliyorum”

Basın açıklamasından sonra konuşan Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, oğlunu kendi elleriyle, başına kötü bir şey gelmesin diye polise götürdüğünü ancak sonrasında kendisinden bir daha haber alamadığını söyledi. Yıldız şöyle konuştu: “Buradan polis Şah İsmail Öztürk’e sesleniyorum: Hani bana bir şey dedi ve o hep içimde yara oldu. Dedi ki ‘Oğlun keşke benim yanımda olsaydı, burnu bile kanamazdı.’ Peki savcılar neden harekete geçmiyor? Ben 25 yıldır bir savcının bana el uzatmasını bekliyorum. 19 yaşında bin bir emekle büyüttüğüm evladıma ne yaptınız?”

Gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır da, Diyarbakır’da HDP binası önünde oturarak çocuklarını arayan annelerle Cumartesi Anneleri’ne aynı yaklaşımın sergilenmediğini, devletin Diyarbakır’daki annelerin gözyaşlarını sildiğini ve bu tutumun yaman bir çelişki olduğunu dile getirdi. 

Kamera: Ozan Gül

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar