İdlib’e askeri harekât: Bir asker hayatını kaybetti, bir Suriye savaş uçağı düşürüldü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 27 Şubat’ta en az 33 askerin hayatını kaybettiği hava saldırısının ardından Suriye rejimine yönelik başlattığı “Bahar Kalkanı” harekâtı devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), bir Suriye savaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı.

Suriye uçağı İdlib’in batısında bir F-16 tarafından düşürüldü. Pilotun paraşütle atlamayı başardığı belirtildi.

MSB açıklamasında “Bahar Kalkanı Harekâtı’nda son 24 saatte 1 uçak, 1 İHA, 6 tank, 5 obüs/ÇNRA, 2 hava savunma sistemi, 327 Rejim askeri etkisiz hale getirildi” denildi.

Suriye ordusu dün stratejik öneme sahip Serakib kasabasını yeniden ele geçirdiğini duyurmuştu. Açıklamanın ardından Rus askeri polisleri kasabada devriye gezmeye başladı. Suriye ordusu aralık ayından bu yeni İdlib bölgesini muhaliflerden geri almaya çalışıyor. Bu operasyon Türkiye ile Rusya arasında da gerginlik yarattı. Her iki ülke de birbirlerini İdlib konusunda daha önce varılan anlaşmalara uymamakla suçluyor.

Bölgede çatışmalar aralıksız devam ediyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, bugün İdlib’in güneyinde Rus savaş uçaklarının düzenlediği hava saldırılarında en az 12 sivil öldü.

MSB, İdlib’de Suriye rejim güçlerine yönelik yürütülen askeri harekâtta bir askerin hayatını kaybettiğini, bir askerin de yaralandığını açıkladı. Bakanlığın web sitesinde yapılan açıklamada, askerlerin Suriye rejim güçlerinin top atışları altında kaldığı belirtildi.

Açıklama şöyle:

İdlib’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, Rejim unsurları tarafından 02 Mart 2020 tarihinde yapılan topçu atışı neticesinde, 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1 silah arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir. Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz.

İdlib bölgesindeki Türk askerlerine geçen hafta düzenlenen hava saldırısında an az 33 asker hayatını kaybetmişti.

Krizi çözmek için diplomatik çabalar da devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu hafta içinde görüşmeleri bekleniyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus