Cumartesi Anneleri 780. haftada gözaltında kaybedilen kadınların akıbetini sordu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nın yasaklanmasının 80. haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde basın açıklaması yaptı. 780. haftadaki buluşmada, basın açıklamasını İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri okudu. Gözaltında kaybedilen kadınları unutmadıklarını söyleyen Yoleri, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, kaybedilen kadınları anıyor, bunun için mücadele eden tüm kadınları selamlıyoruz. 8 Mart’ta kadınların baskıya ve eşitsizliğe karşı çıkardıkları sese biz de inkâra, cezasızlığa ve adaletsizliğe karşı yükselttiğimiz sesle katılıyoruz” dedi. 

Ardından söz alan, gözaltında kaybedilen Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe, Cumartesi Anneleri olarak yarın alanlarda çocuklarının faillerinin açığa çıkması talebini yineleyeceklerini söyledi. Tepe, tüm kadınların 8 Mart Günü’nü kutlayarak “Kaybedilen kadınlar için adalet yerini bulsun, hesap sorulsun” diye konuştu.  

Daha sonra konuşan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı da, insan hakları mücadelesinin öncülerinin kadınlar olduğunu vurguladı ve “Kadınlar olarak gözaltında kaybedilenlerin faillerini bulmak için bu mücadeleye söz verdik” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus