Koronavirüs önlemleri: Beşiktaş’ın “hayalet” Çarşı’sında bir cumartesi gecesi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumartesi gece yarısı… Beşiktaş’ın Köyiçi Meydan ve Leşker sokakları, nam-ı diğer Çarşı’dayız.

365 gün hayatın ritminin azalmadığı, taraftarlardan turistlere, öğrencilerden müdavimlere ziyaretçisinin eksik olmadığı Türkiye’nin en köklü ve meşhur barlar sokağındayız.

“Yıllar boyunca onlarca siyasal gelişmeyi, doğal afeti, değişen dengeleri maddi manevi minimum zararla tecrübe etmiş bu nokta, koronavirüs salgınından nasıl etkilendi” diye sormak işten bile değil. Sebebi ise 16 Mart’ta İçişleri Bakanlığı tarafından, koronavirüs salgını nedeniyle tüm “Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri”nin kapatılmış olması.

Öte yandan, 17 Mart günü görüştüğümüz Beşiktaş’taki kimi içkili/içkisiz restoran sahipleri, karardaki satır arasına bakmak gerektiğini anlatmış ve genelgenin lokanta ve restoranları kapsamadığını, sadece masalar arasına birer metre koyarak satışa devam edebileceklerini söylemişti. Gerçekten de dün gece 00.00’a kadar bu geçerliydi. Ancak Beşiktaş’ın efsanevi Çarşı’sının işletmecileri salgının kanundan önce kendilerine ket vuracağını hesaplamamıştı; cuma ve cumartesi geceleri iğne atsanız yere düşmeyecek, kahkahaların, çatal bıçak seslerinin eksik olmadığı, eğlence ve lezzetle özdeşleşmiş mekanların tümü kapalıydı. Sadece içkili balık restoranları değil, meşhur söğüşçü de tatlıcı da, köşedeki ufak çay evi de kepenk indirmişti.

Elbette akıllarda, günlük yevmiye ve bahşişle geçimini sağlayan yüzlerce personele şimdi ne olacak sorusu var. Tabii, bir de hayat ne zaman normale dönecek, koronavirüse karşı başlatılan “#EvdeKal” kampanyası sadece bürokratik bir söylem olmaktan çıkıp, işletmeciler ve halkın inisiyatifinden sıyrılıp resmi bir yasağa dönecek mi? Bu sorulara cevap aramak için Beşiktaş Çarşı şimdilik uygun yer değildi, zira mikrofon uzatacak bir kişi bile bulmak imkansızdı. Ancak, “sağır edici sessizlik” insanı şoke ediyor, koronavirüs salgının dengeleri ne denli değiştirdiğini ve önem verilmesi gerektiğini anlatıyordu.

İşte Beşiktaş’ın “hayalet” Çarşı’sında koronavirüs gölgesinde bir cumartesi gecesi…

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus