Yerli tohum üretim tarlasına giren iş makinelerine direnen akademisyen Fevziye Toprak: “Ülkeme hizmet için yurtdışından geldim, yerlerde sürüklendik”

Pamukkale Üniversitesi’nde yerli tohum üretim tarlasına giren iş makinesine direnen akademisyen Fevziye Çelebi Toprak Medyascope’a konuştu: “O bitkiler çok büyük emeklerle yetişiyor, ülkeme hizmet için yurtdışından geldim, yerlerde sürüklendik.”

Denizli’deki Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) kampüsü içindeki yerli tohumla bitki üretimi yapılan Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİYOM) tarlasına önceki gün iş makineleri girdi. BİYOM Müdürü Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, merkezdeki tohumların zarar göreceğini belirtip çalışmalara direndi. Alan ve Toprak, üniversitenin özel güvenlik görevlileri tarafından alandan zorla uzaklaştırıldı. Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ise yaptığı açıklamada “Yeni projeler için yere ihtiyacımız var” dedi. Medyascope’a konuşan Fevziye Çelebi Toprak, olayı şöyle özetledi:

“Biz ‘Giremezsiniz, bitkilerimiz hasar görecek’ diyoruz. ‘Hayır, sürün kepçeyi’ diyor Rektör Bey. Bitkilerimizi söktüler, su borularımızı parçaladılar. Orada rektörlüğün hiçbir emeği olmadığı için… Bir şeyde emeğiniz olmadığı zaman manevi olarak hiçbir şey hissetmezsiniz. Ama orada üretilen bitkiler doku kültüründen geliyor ve çok büyük emeklerle yetişiyor. Ben Pamukkale Üniversitesi’nde 18 yıldır hizmet veriyorum. Ülkeme hizmet etmek için yurtdışından geldim.”

Dokuz yıldır emek verdiği tarlayı korumak için aklına gelen tek çözümün iş makinelerinin önüne yatmak olduğunu söyleyen Toprak, bitkilerine yapılanları sesi titreyerek anlattı: “Güvenlik görevlileri beni attılar ittiler, tek çare olarak ‘Yatayım bari’ dedim, yattım. Bu sefer de kolumdan, bacağımdan çektiler güvenlik görevlileri. Benim bacağımda kalça protez ameliyatı var, belimde problem var. Uyarmama rağmen kargatulumba yerlerde sürüklendik. Siz sadece ön sayfayı gördünüz, daha arkada bir sürü olay oldu. Çıkartıldık oradan. Dün gece saat 01.00’e kadar buradaydım, üç kepçe içeride çalışıyordu.”

Tarlanın hemen yanındaki alana botanik bahçesi yapılacağına ve bu tarlanın da fosseptik çukuru için kullanılacağına vurgu yapan Toprak, “Botanik bahçesi adı altında ağaçların hepsini kestiler. Nasıl bir botanik bahçesi yapacaklarsa orayı tamamen betona dönüştürdüler. Onun fosseptik çukurunun bizim merkezin alanından geçmesi gerekiyormuş. Böyle kocaman bir dere düşünün, siz oraya fosseptik çukuru yaptığınızda onun üstüne nasıl bitki yetiştirebilirsiniz. Burası on yıllık bir araştırma merkezi. Rektör, arkasında başka şeyler olduğunu kendi basın açıklamasında da belirtmiş zaten. Kreş yapılacakmış, park yapılacakmış” dedi.

“Bitkiler yok olduğunda insanlık açlığa gidecek”

“Türkiye’de yerli tohum üretmek zorundayız, başka çaremiz yok” diyen Toprak, sözlerini “Dünya nüfusu artıyor ve biz her alanda yurtdışına bağımlı durumdayız. Koronavirüs insanları mahvediyor, ama bitki virüsleri de var. Bitki virüsleri de bitkileri mahvediyor. Bitkiler yok olduğunda insanlık açlığa gitmeyecek mi?” diye sürdürdü.

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ise yaptığı açıklamada “Kampüs alanımız dar bir alan, yeni projeler için yere ihtiyacımız var. Üniversitenin dağın yamacında yıllardır atıl kalan bir alanı var. Bu alanda yeni projelerimizi gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Fevziye Toprak’la söyleşimizin tamamı:

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar