Yerli tohum üretim tarlasına giren iş makinelerine direnen akademisyen Fevziye Toprak: “Ülkeme hizmet için yurtdışından geldim, yerlerde sürüklendik”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Pamukkale Üniversitesi’nde yerli tohum üretim tarlasına giren iş makinesine direnen akademisyen Fevziye Çelebi Toprak Medyascope’a konuştu: “O bitkiler çok büyük emeklerle yetişiyor, ülkeme hizmet için yurtdışından geldim, yerlerde sürüklendik.”

Denizli’deki Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) kampüsü içindeki yerli tohumla bitki üretimi yapılan Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİYOM) tarlasına önceki gün iş makineleri girdi. BİYOM Müdürü Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, merkezdeki tohumların zarar göreceğini belirtip çalışmalara direndi. Alan ve Toprak, üniversitenin özel güvenlik görevlileri tarafından alandan zorla uzaklaştırıldı. Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ise yaptığı açıklamada “Yeni projeler için yere ihtiyacımız var” dedi. Medyascope’a konuşan Fevziye Çelebi Toprak, olayı şöyle özetledi:

“Biz ‘Giremezsiniz, bitkilerimiz hasar görecek’ diyoruz. ‘Hayır, sürün kepçeyi’ diyor Rektör Bey. Bitkilerimizi söktüler, su borularımızı parçaladılar. Orada rektörlüğün hiçbir emeği olmadığı için… Bir şeyde emeğiniz olmadığı zaman manevi olarak hiçbir şey hissetmezsiniz. Ama orada üretilen bitkiler doku kültüründen geliyor ve çok büyük emeklerle yetişiyor. Ben Pamukkale Üniversitesi’nde 18 yıldır hizmet veriyorum. Ülkeme hizmet etmek için yurtdışından geldim.”

Dokuz yıldır emek verdiği tarlayı korumak için aklına gelen tek çözümün iş makinelerinin önüne yatmak olduğunu söyleyen Toprak, bitkilerine yapılanları sesi titreyerek anlattı: “Güvenlik görevlileri beni attılar ittiler, tek çare olarak ‘Yatayım bari’ dedim, yattım. Bu sefer de kolumdan, bacağımdan çektiler güvenlik görevlileri. Benim bacağımda kalça protez ameliyatı var, belimde problem var. Uyarmama rağmen kargatulumba yerlerde sürüklendik. Siz sadece ön sayfayı gördünüz, daha arkada bir sürü olay oldu. Çıkartıldık oradan. Dün gece saat 01.00’e kadar buradaydım, üç kepçe içeride çalışıyordu.”

Tarlanın hemen yanındaki alana botanik bahçesi yapılacağına ve bu tarlanın da fosseptik çukuru için kullanılacağına vurgu yapan Toprak, “Botanik bahçesi adı altında ağaçların hepsini kestiler. Nasıl bir botanik bahçesi yapacaklarsa orayı tamamen betona dönüştürdüler. Onun fosseptik çukurunun bizim merkezin alanından geçmesi gerekiyormuş. Böyle kocaman bir dere düşünün, siz oraya fosseptik çukuru yaptığınızda onun üstüne nasıl bitki yetiştirebilirsiniz. Burası on yıllık bir araştırma merkezi. Rektör, arkasında başka şeyler olduğunu kendi basın açıklamasında da belirtmiş zaten. Kreş yapılacakmış, park yapılacakmış” dedi.

“Bitkiler yok olduğunda insanlık açlığa gidecek”

“Türkiye’de yerli tohum üretmek zorundayız, başka çaremiz yok” diyen Toprak, sözlerini “Dünya nüfusu artıyor ve biz her alanda yurtdışına bağımlı durumdayız. Koronavirüs insanları mahvediyor, ama bitki virüsleri de var. Bitki virüsleri de bitkileri mahvediyor. Bitkiler yok olduğunda insanlık açlığa gitmeyecek mi?” diye sürdürdü.

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ise yaptığı açıklamada “Kampüs alanımız dar bir alan, yeni projeler için yere ihtiyacımız var. Üniversitenin dağın yamacında yıllardır atıl kalan bir alanı var. Bu alanda yeni projelerimizi gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Fevziye Toprak’la söyleşimizin tamamı:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus