Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’nden Özlem Sönmez ile söyleşi: “Kanser hastaları sosyal mesafe ve hijyene zaten dikkat ettikleri için korktuğumuz yakalanma olmadı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Genel Sekreteri Özlem Sönmez, Medyascope’a kanser hastalarının yaşamlarının koronavirüs salgınından nasıl etkilendiğini anlattı. Sönmez, bu süreçte onkoloji kliniklerinde önlemlerin artırıldığına dikkati çekip “Hastalarımız gerçekten çok riskli gruptalar, koronavirüs kanser hastalarında daha kötü seyredebiliyor. Kanser tanısı konmuş kişiler tedavi sürecinde de, sonrasında da sosyal mesafeye ve hijyene oldukça dikkat ettikleri için korktuğumuz bir yakalanma olmadı. Hastalarımız kendilerini çok iyi korudular” diyor. 

Sönmez, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’ne üye hekimlerin, ilk koronavirüs vakasının Türkiye’de görülmesiyle Sağlık Bakanlığı’nın Bilim Kurulu’nda çalışan hekimlerle bir araya geldiğini ve danışma kurulu oluşturduğunu söylüyor: “‘Onkoloji çalışanlarının ünitelerde nasıl çalışması gerekiyor, ünitelerin nasıl düzenlenmesi gerekiyor’ gibi bir dizi önlemler listesi hazırladık. Hasta bazında da önlemler alındı. Bunun için de ayrı bir danışma kurulu oluşturduk. Diyarbakır’da, Mardin’de çalışan onkologlarla iletişim halindeyiz. Hastalarımıza da ‘Maskelerinizi takın, mesafenizi kollayın, buna göre hastanelere gelin’ dedik. Kontrol hastalarımızın da kontrol sürelerini uzattık, ‘teletıp’ denen birtakım muayene yöntemlerine başladık ki hastanelerdeki kalabalığı azaltalım. Bir düzen içinde devam ediyoruz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus