“Elektro ozan” Mory Kanté, 70 yaşında hayatını kaybetti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bir dönem dillerden düşmeyen “Yeke Yeke” şarkısıyla tanınan Gineli müzisyen Mory Kanté, tedavi gördüğü hastanede cuma günü hayatını kaybetti.

Tek bir hit şarkı, bazen bir müzisyeni uzun süre zirvede tutmaya yeter. Mory Kanté’yi süperstar yapan parça, 1987 yılında çıkardığı ritmik ve yüksek perdeli “Yeke Yeke” şarkısıydı. Bu şarkıyla Gineli müzisyen, tarzını özetleyen “elektro ozan” lakabıyla tanınmaya başladı. Satış rekorları kıran Kanté, hayatının geri kalanını bu göz kamaştırıcı başarıyla geçirdi.

Sahip olduğu Afrika tınılarını, göç ettiği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki siyahi müziğiyle birleştirerek, 70’lerde Gine’de başlayan müzik hayatını geliştirdi. Mory Kanté’nin, 80’lerin başında Los Angeles’taki ilk plak
girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Gineli şarkıcı üç yıl sonra Paris’e yerleşti. Burada yaptığı ikinci plağındaki kalıpları yıkma arzusu, eksikliklere rağmen hissediliyordu. Bu albümdeki Yeke Yeke’nin daha cesur, daha az funk olan ilk versiyonu daha sonrasında olgunlaştı. Yeke Yeke, gelecek nesillerin akıllarında yer edecek, stadyumların titremesine neden olacak bir şarkıya dönüştü.

Müzik tutkunları, uluslararası şarkı listelerinden yıllarca düşmeyen ve ve çok yüksek satış rakamlarına ulaşan Afrikalı kora (çok telli Batı Afrika çalgısı) sanatçısından, artık meşhur şarkısını tekrar çalmasını isteyemeyecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
 
  • Medyascope
  • Medyascope Plus