Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu: “Muhalifleri dize getirmek için gazetecileri tutuklamak bayat bir yol”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, OdaTV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel’in gözaltına alınmasını Medyascope’a değerlendirdi. Erol Önderoğlu, basına uygulanan baskı ve 2011 yılından beri gözaltına alınan gazetecilerle ilgili de konuştu.

Dükel ve Yıldız’ın durumlarıyla ilgili ellerinde kesin bir bilgi olmadığını söyleyen Önderoğlu, “Elimizde bir bilgi olmaması geçmişe dair endişeleri dile getirmemize engel değil. Toplumun eleştiren kesimlerine gözdağı vermek ya da muhalif kamuoyunu dize getirmek için gazetecileri tutuklamak bayat bir yol. Biz bunları çok yaşadık. Fakat gazetecilere zarar verdiğiniz zaman, toplum bundan zarar görmeden çıkmıyor” eleştirisi yaptı.

Türkiye’deki medya özgürlüğünün çağdaş standartlara ulaşabilmesi için Sınır Tanımayan Gazeteciler olarak hukuk ve demokrasi çağrısı yaptıklarını anlatan Önderoğlu, “Eğer gazeteci arkadaşlarımız Dükel ve Yıldız’a hukuken yöneltilecek bir suçlama yoksa bir dakika bile gözaltında tutulmamalıdır. Onları aramızda görmek istiyoruz” dedi. 

Erol Önderoğlu ile yaptığımız söyleşinin tamamını dinlemek için:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus