65+ Yaşlı Hakları Derneği Genel Müdürü Özlem Yalçınkaya: “65 yaş üstü neden 20.00’den sonra dışarıda kalamıyor?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

65 yaş ve üzeri vatandaşlar hakkında alınan kararlar, koronavirüs salgınından sonra en çok tartışılan konulardan biri oldu. Uzun süredir evlerinde kalan ve yalnızca kısa süreliğine dışarıya çıkabilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, artık her gün 10.00 – 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar hakkında alınan bu kararı, 65+ Yaşlı Hakları Derneği Genel Müdürü Özlem Yalçınkaya ile konuştuk. Kararın olumlu bir adım olduğunu söyleyen Yalçınkaya, “Herkes kadar 65 yaş üzeri de kendilerini koruyabilir. Önemli bir gelişme fakat bunun da zamanla esneyeceğini umuyoruz” dedi. 

“65 yaş ve üzeri de herkes kadar kendilerini koruyabilir”

65 yaş üstü kişilerin sadece haftanın belirli günlerinde ve belirli saatlerinde sokağa çıkarak hayata karışmalarının mümkün olmadığını söyleyen Özlem Yalçınkaya, belirsizliklerin 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara kendilerini kötü hissettirdiğini belirtti. Yalçınkaya, 65 yaş üstü kişilerin kendilerini gözden çıkarılmış hissettiklerini söyledi:

“Bu karar önemli. Zira belirli gün ve saatlerde hayata karışmaları mümkün değildi. Özellikle normalleşme döneminde tüm gruplar dışarı çıkabilir hale gelince yaşlılar kendilerini gözden çıkarıldığını düşündüler. Hayata ne zaman karışabilecekleri bilmemeleri ve belirsizlikler kendilerini kötü hissetmelerine yol açtı.”

Yalçınkaya, 65 yaş üstü kişilerin her gün saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilmelerinin olumlu bir gelişme olduğunu fakat uygulamanın iyi planlanmadığını sözlerine ekledi:

Her gün saat 10.00 ila 20.00 saatleri dışarı çıkabilmeleri olumlu karşılanabilecek bir gelişme. Fakat yine de kısıtlılık hali önlemler silsilesini çok parçalı hale getirmiş oldu. Bunu olağanüstü bir dönem olduğunu farkındayız ama saat 20.00’de herkes dışarıda kalabiliyorsa, bir tek 65 yaş ve üzerinin eve gitmek zorunda olması bir noktadan sonra ‘Neden?’ sorusuna yol açabilir. Bunun da zamanla esneyeceğini umuyoruz. Onlar da herkes kadar kendilerini koruyabilirler. Herkes kadar bütün bu süreci algılayacak ve sorumluluklarını yerine getirebilecek durumda.”

“Seyahat meselesinin de yakın zamanda cevap bulmasını istiyoruz”

65 yaş ve üzeri vatandaşlar gittikleri yerde en az bir ay kalmak koşuluyla seyahat etmelerine izin veriliyor. Özlem Yalçınkaya bu uygulamanın da en kısa zamanda yeniden düzenlenmesini beklediklerini ve bunun hayatın olağan akışına aykırı olduğunu söyledi: 

“Yaşlıların gittiği yerde bir ay kalması durumuna da bir düzenleme gelmesini umuyoruz ve bekliyoruz. Bu hayatın olağan akışına aykırı. Önemlerin yaşlılar üzerinden devam etmesi aslında ayrıştırıcı yaklaşımı geliştirebilecek bir şey. Onları kırılgan görmek, zayıf halka görmek… Olağanüstü bir dönemde olduğunu farkındayız. Seyahat meselesinin de yakın zamanda cevap bulmasını ve yaşlıların da herkes kadar önemlere ve kısıtlamalara muhatap bırakılmalarının onlar için daha ikna edici olabileceğini düşünüyoruz.” 

Özlem Yalçınkaya ile yaptığımız söyleşinin tamamı için: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus