Başak Purut ile “Ayrımcılığa karşı Ekşi Sözlük’e açık çağrı” üzerine söyleşi: “Irkçı bir insan dahi sözlükte görüşlerini belirtebilir ancak ırkçılık yapamaz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kadınlara yönelik cinsiyetçi söylemlerin eril tahakküm tarafından anlaşılması ve önlenmesi için 3 Haziran’da sosyal medya kullanıcısı kadınların başlattığı #erkekyerinibilsin etiketli akım, Ekşi Sözlük’te hem desteklendi hem de eleştirilerin hedefi oldu. 

Bazı eleştirilerin ayrımcı dili tetiklemesi ve nefret söylemi içermesi de sözlükte bu gibi içeriklere karşı bir çağrı yayınlanmasıyla sonuçlandı. Ekşi Sözlük yöneticisi ve yazarı Başak Purut, sözlükteki adıyla “kanzuk”, bu çağrıya destek verdi ve bundan sonra nefret söylemi içeren metinlere çözüm üreteceğini taahhüt etti. 

Başak Purut, bu çağrıyı ve çözüm önerilerini Medyascope‘a anlattı. Purut, bu konuda sözlük yazarlarına uygulanacak yaptırımların, ifade özgürlüğünü kısıtlayacağı yönündeki endişelere ve eleştirilere de yanıt verdi: “Her görüşten herkesin burada yeri var. Sadece o görüşleri nasıl belirttiği önemli… Uç örnek vermek gerekirse ırkçı bir insan dahi sözlükte görüşlerini belirtebilir ancak ırkçılık yapamaz. Bu ikisi çok farklı şeyler ve bunlar arasında ince bir çizgi yok.” 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus